• UA
  • RU
  • Німецький цвинтар у Кам’янському. Де він розташовувався?

    1 вересня 1940 року в тодішньому Дніпродзержинську відкрилося педагогічне училище з базовою початковою школою № 25. Заклад розмістився у нагірній частині міста в новій чотириповерховій будівлі, зведеній за типовим проєктом школи на 880 учнів авторства київського архітектора Олександра Григоровича Недопаки.

    "Проект двокомплектної чотириповерхової школи з класами у двір. Тип 30. Автор – архіт. О. Г. Недопака". Зі статті: Ортенберг Є. Типові проекти шкіл на 1939 рік // Архітектура Радянської України. – 1939. – № 1.

     

    Доля Олександра Недопаки, одного з видатних "шкільних" зодчих України, цікава сама по собі: під час війни він опинився в окупації, потім разом з відступаючими німцями виїхав на Захід і згодом працював за кордоном, ставши відомим як автор Успенського православного храму в марокканській Касабланці.

    За час свого існування, з 1940 по 1956 рік, Дніпродзержинське педагогічне училище загалом підготувало близько 1500 учителів початкової школи. Перші випускники училища після вручення атестатів у 1941 році стали на захист країни та рідного міста, більшість із них загинули.

    Дніпродзержинське педучилище, 1950 рік. Фото звідси

     

    У роки ж нацистської окупації з вересня 1941 по жовтень 1943 року в цій будівлі розташовувався німецький шпиталь. Неподалік було засновано й німецький військовий цвинтар, де ховали померлих від поранень.

    Після визволення від нацистських окупантів тут, як і в багатьох інших навчальних закладах міста, розташовувався шпиталь для поранених радянських воїнів (місто, яке майже не постраждало від війни, стало тиловим госпітальним центром 3-го Українського фронту). Із вересня 1945 по червень 1946 року в цій будівлі навчалися студенти медичного училища, з 1956 по 1959 – учні СШ № 19, а в січні 1960 року тут було засновано школу-інтернат № 2, нині це спеціальна школа "Гармонія".

    Три роки тому на сторінці музею ДМК в мережі Facebook було вміщено фотографію німецького кладовища (публікуємо її тут) і допис, присвячений його історії.

    Німецький цвинтар був на узвишші, звідки відкривався краєвид центральної частини міста

     

    "Наприкінці 1942 року у війні почався переломний момент не на користь Німеччини, яка втрачала дедалі більше своїх солдатів. З передової поранені німці надходили до тилу, в тому числі до шпиталю Кам’янського: сюди з другої половини 1942-го привозили безліч поранених, зокрема під час Сталінградської битви", – йшлося в публікації. Там же зазначалося, що під час окупації на цвинтарі було поховано загалом близько 2 тисяч (?) німців.

    У повоєнний час німецьке кладовище ліквідували. А згодом на цьому місці – в межах сучасних проспекту Свободи, вулиць 9 Травня, Запорізької та Миру – виріс квартал будинків азотно-тукового заводу, спроєктований архітекторкою Ольгою Олексіївною Брусовою.

     

    Де ж саме розташовувалося німецьке кладовище? Віднедавна ми маємо відповідь і на це запитання.

    Днями на ресурсі oldmaps.dp.ua, де розміщуються архівні карти, аерозйомка та супутникові знімки міста Дніпра і довколишнього краю, з’явилася серія німецьких фото від 28 серпня 1943 року, де є й Кам’янське.

    При пильному розгляді місцевості тут одразу привертає увагу квадратний об’єкт із зеленими насадженнями по периметру й доріжками всередині та з під’їзним шляхом від вулиці Запорізької. На попередній серії знімків із Кам’янським, від 17 липня 1941 року (тобто ще до нацистської окупації), на його місці нічого немає.

    Порівняння знімків 1941 та 1943 року

     

    Поза сумнівом, це і є те саме німецьке кладовище, про місцеположення якого останнім часом було стільки суперечливих думок містян. Тепер ми знаємо і його точне розташування в прив’язці до сучасної забудови: цвинтар був на місці будинку № 17 по вулиці Запорізькій та його двору.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram