• UA
  • RU
  • Союз землі та води: будинки "Дніпроканалбуду" в Кам’янському

    Майже півстоліття тому на західній околиці селища гідроенергетиків, навпроти місцевого ринку, постали дві цегляні дев’ятиповерхівки, зведені за генпідрядом управління будівництва "Дніпроканалбуд" на замовлення дирекції будівництва каналу Дніпро – Донбас. На цілий квартал простягся прибудований до них торговельно-побутовий комплекс, який тривалий час був одним із центрів життя району.

    За радянською традицією здачі об’єктів в останні дні року, обидва будинки було прийнято в експлуатацію 31 грудня 1974-го. Будинок на 48 квартир спорудило Верхньодніпровське будівельне управління тресту "Дніпрометалургбуд", а його 49-квартирного сусіда – будівельне управління № 2 тресту "Дніпрохімбуд".

    При цьому в першому випадку державна комісія оцінила будівельно-монтажні роботи на "задовільно", а в другому – на "добре". Керівникам обох трестів доручили усунути всі недопрацювання по будинках до 10 січня 1975 року, а до квітня включно – завершити благоустрій.

    Стильна прибудова, фасади якої простяглися двома вулицями на понад півтораста метрів, містила в собі кафе, продуктовий і промтоварний магазини, книгарню, перукарню, а замикала цю низку ощадна каса.

    З огляду на замовника будівництва, в архітектурі комплексу було досконало розкрито тему землі та води. Фасади з боку Дніпра оздобили необробленим червоним гранітом, а портали входів до численних закладів – морськими камінцями. Мотив хвиль було використано у великих світлових вивісках "Кафе", "Продтовари", "Книги", "Промтовари", "Перукарня" та "Ощадна каса". Свого роду фоном для вивісок слугували українські народні орнаменти, теж викладені з газосвітлових трубок.

    Не випадковою стала й назва одного з магазинів – "Оріль", адже саме в долині цієї мальовничої річки прокладався канал Дніпро – Донбас.

    Будинки увінчали орнаментами з червоної цегли на зразок українських вишивок, а в оформленні лоджій знайшли відображення мотиви рибальських сітей. В одному ж із приміщень колишнього торговельно-побутового комплексу й досі збереглися вітражі: "земля" у вигляді дівчини з колоссям та плодами і "вода" в уособленні традиційного бороданя з тризубом.

    У дописі використано інформацію архівного управління міської ради та фотографії з архіву Мороза Олега Миколайовича, місто Кам’янське.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram