Як знімали український фільм “20 днів у Маріуполі”
Український фільм “20 днів у Маріуполі” отримав кінопремію BAFTA у категорії “Найкращий документальний фільм”. Це премія Британської академії кіно та телевізійних мистецтв. Нагороду вручили 18 лютого у Лондоні. Це перша BAFTA в історії українського кіно.
Мстислав Чернов, режисер стрічки “20 днів у Маріуполі”, на сцені церемонії заявив, що цей фільм про народ України: “історія Маріуполя – це символ усього, що було, символ боротьби, символ віри. Давайте продовжувати битися”.
Як знімали фільм
Документальний фільм “20 днів у Маріуполі” розповідає, як Маріуполь переживав перші тижні російського вторгнення – обстріли, загибель мирного населення, бомбардування пологового будинку. У стрічці задокументована смерть багатьох людей, дітей в оточеному росіянами місті.
Команда Associated Press Мстислав Чернов разом із фотографом Євгеном Малолєткою і продюсеркою Василісою Степаненко прибули до Маріуполя 24 лютого за годину до початку вторгнення. Завдяки їм весь світ дізнався, що відбувалося в Маріуполі навесні 2022 року. Тоді, коли російські сили руйнували це місто день за днем.
“20 днів у Маріуполі” – це не лише хроніка тих подій. Це також дуже особистий фільм про роботу воєнних репортерів і документування історії. Сам режисер в інтерв’ю ВВС розповідав, що для нього у фільмі було важливо донести кожну деталь побаченого у Маріуполі під час облоги.
“Донести достатньо контексту до глядача – це головна мета документалістики. І саме це – одна з головних причин, чому “20 днів у Маріуполі” існує. Не тільки для того, щоб показати світу, що відбувалося, не тільки, щоб про це пам’ятали, але щоб кожна деталь і весь цей контекст залишався, – говорив Чернов в інтерв’ю. Я б сказав, що в російських новинах показували кадри бомбардування маріупольського пологового будинку стільки ж, скільки в українських. Але текст був абсолютно інший, розумієте? Йде боротьба за інтерпретацію. Тому контекст настільки важливий. Чим більше його, тим краще”.
Чернов і Малолєтка надсилали свої фотографії і відео, переховуючись під сходами біля розтрощеного продуктового магазину – єдиного місця в Маріуполі, де зберігався зв’язок.
В одному епізоді фільму Мстислав Чернов каже за кадром: “Цей фільм боляче дивитися, але його треба дивитися”.
У 2022 році Мстислав Чернов та Євген Малолєтка отримали нагороду у конкурсі “За свободу преси” від Міжнародної організації “Репортери без кордонів”.