• UA
  • RU
  • У Кам’янському відкрилася архівна виставка до дня народження Лесі Українки

    01 Березня, 2023

    25 лютого виповнилося 152 роки від дня народження видатної української письменниці, поетеси, громадської діячки Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки).

    З цієї нагоди архівне управління Кам’янської міської ради підготувало документальну виставку «Ні! Я жива! Я буду вічно жити! Я в серці маю те, що не вмирає». На виставці представлені документи, які відображають життєвий шлях та творчу спадщину Лесі Українки.

    Леся Українка є не лише однією з найвидатніших представниць української літератури. Вона також стала символом жіночої свідомості та боротьби за свої права, була відома активною участю в громадському житті, зокрема в національно-визвольному русі, де виступала за права та самовизначення українців.

    Творчий шлях Лесі Українки розпочався з самого народження – 25 лютого 1871 року, з міста Звягеля на Волині. Мати Лариси, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач, – письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка (її поезію й оповідання для дітей українською мовою добре знали в Україні), була активною учасницею жіночого руху, видавала альманах «Перший вінок». Батько, Петро Антонович Косач – високоосвічений поміщик, який дуже любив літературу і живопис. Дитячі роки пройшли на Волині: у Звягелі, Луцьку, селі Колодяжному під Ковелем.

    Дівчинка змалку була поглинена світом літератури та творчості. Уже в 5 років вона почала самостійно писати п’єси, а у 8 років – написала свій перший вірш. Лариса вивчила декілька іноземних мов. Але в 10 років у дівчинки почалися серйозні проблеми зі здоров’ям: у неї діагностували туберкульоз кісток. Тож довелося поставити хрест на музичній кар’єрі.

    У 12 років вона зайнялася перекладом книги «Вечори на хуторі біля Диканьки» Миколи Гоголя, її почали друкувати в українських літературних журналах. У 19-річному віці сама написала для молодших сестер «Стародавню історію східних народів». Перші вірші Лесі були опубліковані в 1893 році. У 1911 році вийшла драма-феєрія «Лісова пісня», яка вважається одним з кращих творів Лесі Українки.

    Чого може нас навчити сьогодні Леся Українка? По-перше, бути рабом – це найбільша низькість, найглибша моральна прірва, це – вирок, без надії, людині й нації в цілому. (Так, Леся закликала: «Без надії таки сподіватись!» – але це були слова абсолютно внутрішньо вільної людини, до рабів вони не мають жодного стосунку). По-друге, «хто звільниться сам – той вільним буде; як звільнить хтось кого – в неволю забере».

    Свобода виборюється (не декларується!) лише власними силами. Ларисі Петрівні доля відвела лише 42 роки життя. Але про таких людей важко сказати «була…». Лесин дух завжди присутній поруч з нами в оспіваній нею рідній Україні, – наголошують архівісти.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    У мистецьких школах Кам’янського відзначили Міжнародний день джазу

    30 квітня, у Міжнародний день джазу, в мистецьких навчальних закладах Кам’янського пройшла низка тематичних заходів....

    Культурна афіша Кам’янського з 2 по 8 травня

    Програма заходів у закладах культури Кам’янського з 2 по 8 травня Основна сцена Академічного музично-драматичного...

    Кам’янська художниця представила свою картину на весняній виставці у Львові

    У розквіт весни у Львівському палаці мистецтв відкрився «Весняний салон – 2024». Традиційний захід, який...

    Найменші «зірочки» Кам’янського виступили з натхненним концертом

    1 травня у Лівобережній школі мистецтв відбувся загальношкільний  концерт «Маленькі зірочки звітують», на якому виступили...

    Ляльковий театр Кам’янського запрошує на нову виставу

    Якщо ви батьки дитини віком від 5 до 10 років, обов’язково покажіть їй повчальну музичну...