• UA
  • RU
  • Гарнік Хачатрян — митець із Кам’янського, відзначає 75-річний ювілей

    Автор: Анастасія Бессажна

    18 травня свій ювілей відзначає людина, без якої важко уявити культурне обличчя Кам’янського — Гарнік Ашотович Хачатрян, заслужений художник України, скульптор, чиї роботи не лише прикрашають простори міста, а й зберігають його історію, біль та душу.

    Народився майстер у місті Капан, що на півдні Вірменії. Перші кроки у творчості зробив ще в Єреванському художньому училищі, яке закінчив у 1972 році. Згодом — Харківський художньо-промисловий інститут, після якого був направлений за розподілом до Кам’янського, де й залишився. Вже понад чотири десятиліття він живе й працює тут, щодня створюючи історію міста у бронзі, металі й камені.

    Серед найвідоміших робіт скульптора:

    • Пам’ятник Матері та дитині на проспекті Свободи — символ материнства
    • "Розірване серце" — монумент пам’яті жертв трамвайної трагедії 1996 року
    • Пам’ятник Тарасу Шевченку на Гімназичному проспекті біля будівлі Театру ім.. Лесі Українки
    • Композиція "Голгофа" — трагічне й філософське переосмислення
    • Пам’ятник Ясюковичу на однойменній площі, на честь першого директора ДМЗ
    • "Кам’янський Мамай" біля Музею історії міста Кам’янське — спільна робота з В’ячеславом Гутирею
    • Відновлена оригінальна скульптура "Прометей", що нині зберігається в Музеї історії міста

    Багато робіт Гарніка Хачатряна встановлено в різних містах України, і кожна з них — унікальна: різна за формою та змістом, що тільки підкреслює багатогранність його таланту. Так, у рамках проєкту "Відчуй Дніпро" він створив бронзову мініскульптуру диригента Гургена Карапетяна, встановлену біля філармонії у Дніпрі. Символічні руки диригента, які керують музикою, стали втіленням ідеї: саме людські дії формують навколишній світ.

    Мініскульптура на честь диригента Гургена Карапетяна / Фото : "Відчуй Дніпро"

    Наша знімальна група нещодавно побувала в майстерні митця, готуючи сюжет до Дня матері. Гарнік Ашотович щиро поділився спогадами, показав свої ескізи — як старі, так і нові, — поділився творчими ідеями, пригощав чаєм і кавою, створюючи надзвичайно теплу атмосферу.

    Наша команда в гостях у скульптора / Фото: МІС ТБ
    Майстерня / Фото: МІС ТБ
    Майстерня / Фото: МІС ТБ

    Під час розмови ми згадали 2002 рік, коли в Кам’янському лише планували встановити пам’ятник Матері та дитині. Тоді Гарнік Хачатрян запропонував власну концепцію —перша версія скульптури Гарніка Хачатряна, символічний образ Матері, що нагадував тризуб і карту України, поділену Дніпром, не знайшла підтримки в міської влади — їм хотілося більше антропоморфності.

    Перший ескіз пам’ятника Матері та дитини / Фото: МІС ТБ

    Взагалі, в його майстерні багато робіт, що присвячені материнству і батьківству.

    Мати – це початок, життя, джерело життя. А як? Це най-най, як-то кажуть. У всьому світі усі митці цієї теми торкаються.  Я не знаю таких художників, які б не торкалися теми матері. У мене багато на цю тему. По-перше, тому що я сам втратив маму у 10 років. Ця тема не може мене не торкатися, — зізнається скульптор.

    Фото: МІС ТБ

    Пам’ятник жертвам війни — у чотири метри болю

    Одна з останніх завершених робіт Гарніка Хачатряна — "Пам’ятник загиблим від бомб", встановлений у Дніпрі. Це масштабне відтворення скульптури видатного Вадима Сідура, яка присвячена трагедії 14 січня 2023 року, коли ракета зруйнувала багатоповерхівку на Набережній Перемоги в Дніпрі, забравши 46 життів.

    На жаль, час вибирає, яку роботу потрібно показати широкому загалу. З початком великої війни вирішили відтворити саме "Пам’ятник загиблим від бомб", а не інші, які були в планах, – каже майстер.

    Пам’ятник загиблим від бомб / Фото : gorod.dp.ua

    Нове мистецтво з металу

    Гарнік Хачатрян — новатор. Він розробив авторську техніку роботи з металом, яку жартівливо називає "поганий зварювальник". І саме в ній втілює масштабні образи: так його робота "Людина з мітлою" була визнана найкращою серед близько 200 скульптур, представлених митцями з усієї України у залах Центрального будинку художника. Тоді Гарнік Хачатрян був відзначений Гран-прі Всеукраїнського триєнале скульптури.

    Людина з мітлою / Фото : з мережі

    Сьогодні Гарнік Ашотович продовжує працювати у своїй майстерні. Один з його нинішніх творчих проєктів — скульптура Коня, яку митець називає уособленням спокою та миру.

    За останньою роботою / Фото : МІС ТБ

    Поруч — ще одна важлива, скульптура з робочою назвою "Україна" наразі існує лише в маленькому варіанті, як ескіз. Це глибокий символічний проєкт, присвячений болю й незламності країни під час війни. Проте, за словами митця, він сам відмовив потенційних замовників від реалізації цього монумента. "Хай війна скінчиться… може тоді", — з сумом каже скульптор.

    Україна / Фото : МІС ТБ

    Від усього колективу телеканалу МІС ТБ щиро вітаємо Гарніка Ашотовича Хачатряна з ювілеєм — 75-річчям! Бажаємо здоров’я, миру, натхнення, визнання і нових великих проєктів, які надихатимуть і берегтимуть пам’ять ще багато поколінь.
    Творчої наснаги та сил — майстру!

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити