• UA
  • RU
  • Кам’янське / Дніпродзержинськ: нове життя історичної назви

    У 2016 році в Україні активно тривав процес декомунізації — масштабна ініціатива, спрямована на очищення топоніміки від імен радянських діячів і символів тоталітарного минулого.

    Ще у вересні 2015 року Кам’янська міська рада ініціювала відкритий процес збору пропозицій і онлайн-голосування щодо нової назви міста. Серед запропонованих варіантів були: Кам’янське, Дніпровськ, Дніпрокам’янськ, Романовськ та інші. В опитуванні взяли участь понад 4 тисячі мешканців, і найбільшу підтримку — 46,8% — отримала назва "Кам’янське".

    Результати голосування / Фото : Кам’янська міська рада

    "Історична назва походить від слова “камінь”, — розповідає Наталія Буланова, директорка музею історії міста Кам’янське. — Як писав Дмитро Яворницький, скелі Дніпра були всіяні камінням, яке місцеві мешканці використовували у господарстві. Назва “Кам’янське” пов’язана з селом, яке стало основою для подальшого розвитку міста. Саме тому її і було обрано як історично обґрунтовану."

    Паралельно з голосуванням у місті проходили громадські слухання — в Будинку дитячої творчості, кіноконцертному залі "Мир" та Палаці культури "Хімік". Участь у них взяли понад 450 жителів, переважно старшого віку.

    "Перед слуханнями ми підготували колективного листа, який підписали краєзнавець Олександр Слоневський і письменник Сергій Злючий, — пригадує Тетяна Герасюта, голова краєзнавчого товариства. — Ми одразу наголошували: потрібно повернути історичну назву. До процесу долучилися не лише краєзнавці, а й літератори, працівники культури. І ми щасливі, що це вдалося здійснити."

    Назва Дніпродзержинськ з’явилася у 1936 році — за рішенням радянської влади місто було перейменовано на честь Фелікса Дзержинського, одного із засновників ВНК та організаторів репресивної політики "червоного терору".

    Фелікс Дзерджинський / Фото : Вікіпедія

    Так от, за даними Українського інституту національної пам’яті, лише за перший рік декомунізації було виявлено понад 1012 назв населених пунктів і районів, пов’язаних із радянськими діячами або подіями. Це свідчить про масштабність проблеми, яка виникла як наслідок ідеологічної політики СРСР.

    Тож, 19 травня 2016 року Верховна Рада України ухвалила постанову №4085, яка офіційно повернула місту його історичну назву — Кам’янське. За це рішення проголосували 249 народних депутатів.

    Результати голосування Верховної Ради України / Фото : Рада

    Спершу не всі містяни сприйняли зміну однозначно — особливо старше покоління, яке звикло до радянської назви. Проте з роками "Кам’янське" стало частиною повсякденного життя, джерелом гордості, відновленої історичної пам’яті та ідентичності громади.

    Як це було— дивіться у нашому відеосюжеті нижче.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити