Призабута дата: 106 років тому Кам’янське стало містом

16 Червня, 2023

106 років тому, 16 червня (за старим стилем – 3 червня) 1917 року, постановою Тимчасового уряду село Кам’янське було зведено у ранг міста.

Нагадаємо, своїм народженням та розвитком місто завдячує Дніпровському металургійному заводу, а він, у свою чергу, – Катерининській (Криворізькій) залізниці, яка у 1884 році поєднала вугільний Донбас із рудним Кривбасом та дала імпульс для стрімкого розвитку металургійної промисловості у Придніпров’ї. У складі залізниці було побудовано й Кам’янську вітку від станції Запоріжжя (за радянських часів – Баглій) до шпалопросочувального заводу на березі Дніпра, при станції Тритузній.

Саме ці місця в 1887 році обрало для будівництва свого заводу новостворене завдяки іноземному капіталу Південноруське Дніпровське металургійне товариство. Ще через два роки, у 1889-му, завод розпочав роботу, а напередодні Першої світової війни він вже став найпотужнішим металургійним підприємством держави. Тож Кам’янське – давнє козацьке село, перша згадка про яке належить до 1750 року – в 1913 році мало вже 40 тисяч населення, а в 1917 60 тисяч. У цьому ж році воно нарешті отримало статус міста.

Забудова старого Кам’янського. Фото Дмитра Кубанова, 2003 рік

Відповідно до постанови Тимчасового уряду «О преобразовании 41 сельского поселения в города, с введением в них Городового Положения», землі в межах утворюваних міст повинні були залишатися повною власністю осіб і установ, які раніше набули такі права на законній підставі; особи сільського стану, які проживають у цих містах та не побажали зарахуватися до міських станів, мали зберегти всі права, якими вони користувалися до перетворень селищ у міста.

Кількість гласних, які підлягали обранню до Міської Думи Кам’янського, було визначено у 55 осіб. Також постановою передбачалося скласти проєкти окружних меж і затвердити їх у порядку, встановленому межовими законами; піддати всебічному обговоренню питання про земельний устрій і т. ін.

Планам цим, ухваленим за непевних часів, у вирі революційних подій, в умовах краху тодішнього ладу й напередодні кривавої громадянської війни, вже не судилося реалізуватись. А за радянської влади міський ранг Кам’янського було підтверджено лише в 1923 році зі створенням міськради.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

Медогляд перед школою: батькам стане простіше зарахувати дитину до освітнього закладу

Відтепер медичні довідки для зарахування дитини до закладу загальної середньої освіти можна буде отримати у...

Освітяни Кам’янського представили проекти на підтримку військових

Проекти представлені у рамках конкурсу «Бюджет участі. Місто», де кожний з мешканців свого міста може...

ОНОВЛЕНО. У Кам`янському зникла 16-річна дівчина

ОНОВЛЕНО. Поліція повідомляє, що дівчину розшукали, жертвою злочину вона не стала. З нею все добре....

Кам’янське попрощається зі старшим сержантом Ігорем Бойком

21 січня поблизу Авдіївки на Донеччині, захищаючи вільну і незалежну Україну, загинув старший сержант Бойко...

Визначено ТОП -10 кращих спортсменів Кам’янського

30 січня у Дитячо-юнацькій спортивній школі №1 міста Кам’янського пройшло нагородження ТОП -10 кращих спортсменів...