Сучасна педіатрія: розвінчання міфів та новий погляд на дитяче здоров’я

До Дня педіатра ми завітали до амбулаторії загальної практики сімейної медицини №4, №14, щоб поспілкуватися із молодою, але досвідченою лікаркою-педіатром. Вона поділилася своїми думками щодо сучасних методів лікування дітей та спростувала деякі застарілі міфи, які досі поширені серед батьків. Чи справді високі температури треба негайно збивати? Чи потрібно при високій температурі обтирати дитину спиртом? Про це та багато іншого ми дізналися під час нашої розмови.

Сучасна педіатрія: розвінчання міфів та новий погляд на дитяче здоров'я/Фото МІС ТБ
Сучасна педіатрія: розвінчання міфів та новий погляд на дитяче здоров’я/Фото МІС ТБ

Чи справді необхідно годувати дитину кожні три години за графіком?

Зараз ми годуємо дитинку за вимогою, особливо, якщо вона на грудному вигодовуванні. З часом, звичайно, інтервал між годуваннями може збільшуватись, це вже буде залежати від апетиту самої дитинки.

Наскільки відповідає дійсності думка, що якщо дитина не плаче — значить, з нею все в порядку?

Навпаки, якщо дитина активна, значить вона здорова. Якщо у дитини спостерігається сонливість або апатія, вона постійно лежить і не реагує на якісь зовнішні подразники. Тоді потрібно бити тривогу і звертати увагу на червоні прапорці, які можуть нам підказати про якесь важке захворювання. Це можуть бути: підвищена температура тіла, блювота або діарея, появи незвичного висипання. Якщо дитина відмовляється від їжі та пиття – це також є приводом для звернення до лікаря за медичною допомогою.

Чи варто обмежувати дитину в активності при температурі або застуді?

Не потрібно обмежувати дитину в активності. Якщо дитина активна, а градусник нам показує, наприклад, 38о С, то це не привід вкладати дитину на ліжко та вкривати ковдрами. Навіть не треба їй давати жарознижуючі. Потрібно лише давати більше пити. Жарознижуючі можна давати, якщо температура буде підвищуватися, а стан погіршуватися.

Чи справді пустушки можуть зашкодити розвитку щелепи і мови у дітей?

Логопеди кажуть, що пустушка затримує розвиток мовлення. Стоматологи кажуть, що пустушка викликає деформацію зубів і зміну прикусу. Якщо розглядати ще третій варіант як пустушка впливає на грудне вигодовування, то повернемося до рекомендацій нашого Міністерства охорони здоров’я. Вони рекомендують відмову від будь-яких додаткових засобів. Якщо дитина перебуває виключно на грудному годуванні для того щоб зберегти лактацію і ефективне смоктання у дитини або до двох років, за можливості. Плюс ще один мінус в кінці кінців дитину потрібно буде відучити від цієї пустушки і це буде стресова ситуація як для мами, так і для дитини.

Чи дійсно зуби у дітей краще прорізуються при використанні спеціальних народних засобів, таких як натирання ясен травами?

Я б сказала, що це є небезпечним для здоров’я. Ці всі засоби, що нам пропонують аптеки, їх можна поділити навіть на 3 групи. 1 це небезпечні. А саме ті, що містять лідокаїн або бензокаїн. Це чисті гелі для прорізування зубів. Вони, за інструкцією, повинні перебувати 2 години на поверхні ясен, але 2 години вони там не перебувають, загалом це буквально декілька хвилин. Дитина рукою знімає цей гель з ясен, коли чухає і його ковтає. За  часту це може ускладнитися якимись алергічними реакціями, наприклад, шкірними. 2 групу я б виділа як неефективні, ось сюди відносяться різні гомеопатичні засоби. І 3 група –  це з не доказаною ефективністю. Це оці ось екстракти різних рослин, які, можливо, колись застосовувались давним давно, але не зараз. Якщо дитині все ж таки погано вона себе погано почуває, то в цьому випадку краще дати препарати ібупрофену або парацетамолу у  ваговому дозуванні.

Чи дійсно при високій температурі потрібно обтирати дитину спиртом або оцтом?

Якщо ми обираємо горілку або оцет, це речовини, які можуть викликати інтоксикацію. Вони дуже швидко всмоктуються через шкіру і є небезпечними. Тому можна замінити їх просто на обтирання водичкою кімнатної температури, яка буде комфортна для дитини без застосування цих допоміжних речовин. І кутати в 3 ковдри теж не треба. Навпаки є рекомендації, якщо температура висока, треба дитинку розкрити роздягнути для того, щоб швидше охолодити поверхню тіла і температура тоді буде швидше спадати.

Чи дійсно підгузки можуть викликати захворювання сечостатевої систем?

Пишуть, що вони можуть призводити до викривлення ніг, що вони можуть провокувати сечостатеві інфекції, навіть, існує міф, що вони можуть приводити до чоловічого безпліддя. Але якщо дотримуватися правил зміни підгузка, це кожні 2- 3 години, або після кожного випорожнення кишківника правильно підмивати дитинку, перед заміною, то, звичайно, таких ускладнень не буде. Так, зараз почастішали випадки вихідних інфекцій сечовивідних шляхів у дівчаток .Але, я не думаю, що підгузки тут є ключовим моментом. Скоріш за все тут більшу роль відіграє недотримання правил гігієни.

Чи правда, що для профілактики рахіту треба давати дітям риб’ячий жир?

Зараз, звичайно, протокол МОЗ рекомендує давати дотацію вітаміну д3, оскільки визначення аліментарного рахіту нам дає розуміння того, що це і є дефіцит вітаміну д3 з або без кальцію. Тому тут треба розглядати питання комплексно. Спочатку, якщо в нас є якесь припущення про розвиток рахіту, нам треба детально зібрати анамнез. Сюди ж входить і анамнез як протікала вагітність у мами, чи приймала вона якісь препарати, чи був у неї дефіцит вітаміну д3 під час вагітності та анемія. І, звичайно, якщо ми допустимо, що в дитини може розвиватися рахіт, ми можемо призначити або лікувальну дозу, або профілактичну. Риб’ячий жир, іноді його використовують як терапевтичний препарат, але в нашому протоколі дитячому він не зазначений. Тому ми використовуємо лише вітамін д3. Якщо ніяких показників немає, то дитинка все одно повинна отримувати профілактичну дозу вітаміну д3. Зараз говорять про те, що не треба, навіть, переривати прийом вітаміну д3 на літній період, а приймати його цілий рік.

Сучасна педіатрія: розвінчання міфів та новий погляд на дитяче здоров'я/Фото з мережі
Сучасна педіатрія: розвінчання міфів та новий погляд на дитяче здоров’я/Фото з мережі

Чи варто додавати у ванну при купанні малюка відвар ромашки або марганцівку для профілактики подразнень шкіри?

Ніякі заварювання трав ніякі розчини трав, відвари або інші якісь, в аптеках також продаються, пакетовані засоби для заварювання. Чому ми їх не додаємо? Тому що всі ці трави пересушують шкіру. Плюс ми можемо отримати алергічні реакції. Краще використовувати просто кип’ячену воду, якщо ще пупкова ранка не зажила. Або потім, якщо пупкова ранка зажила, то вже використовуємо звичайну водопровідну воду і дитяче мило.
Також раніше додавали марганцівку. Дуже любили її. Казали, що вона має якісь антибактеріальні властивості, і якщо раніше купали от таким слабким рожевим розчином, то в принципі він ніяких антибактеріальних властивостей не має. Для того, щоб він їх мав, треба робити більш концентрований, насичений, яскраво малиновий та навіть фіолетовий. Але якщо не повністю розчинити марганцівку, вона може залишатися кристалики на ванночці, і оці кристалики можуть викликати місцевий опік шкіри. Тому її і заборонили для використання у діток.

Чи можна гуляти з дитиною у холодну погоду?

В нас є такі ситуації, коли бабусі кажуть, що коли холодно гуляти не можна, а батьки хочуть вивести дитину на прогулянку і постає питання, що ж, що ж робити, хто правий в цій ситуації? Ну, по-перше, розберемо, що вираз "погана погода", мабуть, для кожного несе свій сенс і має різне значення. Тому якщо, наприклад, дощик закінчився, вийшло сонечко, і дитина хоче просто вийти прогулятися, то чому б і ні, якщо ви і тепло, вдягнете по погоді. Так, а якщо ви ще й вдягнете її  резинові якісь чоботи, то ризик захворіти в неї буде мінімальний. До того ж, за цей час, поки ви будете з нею прогулюватися, можна добре провітрити приміщення свого будинку, квартири і тим самим знизити ризик захворювання на ГРВІ. Якщо це, наприклад,  снігопад або злива, то, звичайно, ні з новонародженими, ні з дорослими дітками ми в таку погоду гуляти не будемо, оскільки це високий ризик захворіти, високий ризик переохолодження. Якщо це невелика мінусова температура, там до мінус 10 мінус і в нас сонячна погода, не вітряна. Якщо дитина, навіть маленька, дуже тепло вдягнена і знаходиться в закритому візочку, то в таку погоду можна гуляти і зі старшими дітками також.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити