• UA
  • RU
  • Ви їх добре знаєте: які місця у Кам’янському присвячені матері  

     

    Мама – єдина у світі людина, яка відкриває нам дверцята життя. Перший подих, перший погляд, перше биття малесенького серця пов`язане з матір`ю. Приносить у цей світ диво, дає життя паростку, і коли розплющаться оченята затулить їх від жаху, а перший крок ніколи не дозволить зробити в безодню. Феномен материнської любові ще досі не розгаданий та й, напевно, не підвладний він нікому, крім Діви Марії – Святої покровительниці всіх матерів. Образ матері в культурі українського народу є найбільш яскравим і поетичним. Він відображений у народній творчості, молитвах, віршах, прозі, а у піснях це один із найулюбленіших мотивів. Більше того, в Україні вже 24 роки поспіль, у другу неділю травня, офіційно відзначають День матері. Цей випуск програми Топ міста точно не залишить вас байдужими, адже ми вирішили присвятити його тим місцям та осередкам Кам’янського, які пов’язані з найдорожчою людиною – Мамою.

     

    Пологове відділення міської лікарні №9,  проспект Аношкіна, 72.

    Ми недаремно вирішили почати цей випуск програми Топ Міста з Кам’янського пологового будинку, адже статус мами розпочинається після народження дитини.

    Дев’ята міська лікарня відкрилася у 1955 році, тоді як пологове відділення розміщувалося у іншому корпусі, нині недіючому, а згодом було перенесено до цієї колоритної будівлі, де й знаходиться нині. Цікаво, що з 24 лютого 2022-го по 21 травня 2024 року в Кам’янському пологовому будинку народилися 2557 дітей. З яких 1244 дівчинки та 1313 хлопчиків.

    Вигляд пологового будинку у 50-тих роках минулого століття

     

    Вхід до пологового будинку. Сучасний вигляд

    Зустрічає жінок при надії та проводжає їх уже в найпрекраснішому статусі мами разом із омріяними крихітками ось цей лелека, який став і символом, і улюбленцем всього пологового будинку.

    Пам’ятник "Матері та дитини",  проспект Свободи, 21.

    Однією з головних окрас центрального скверу на площі Свободи є пам’ятник "Матері та дитини". Якщо 800-метровий сквер на крутому схилі центрального проспекту спроєктований міськими архітекторами та облаштований у 1976 році, то пам’ятник відкрито 1 червня 2002 року в Міжнародний день захисту дітей. Спочатку окрасою цієї частини скверу був каскад декоративних басейнів із фонтаном нагорі, але вже у згаданому нами 2002 році, на місці нижнього басейну, було побудовано пам’ятник Матері, авторства заслуженого скульптора України Гарніка Ашотовича Хачатряна. Бронзовий монумент, висотою у 4 метри, відображає фігуру жінки-матері з дитиною на руках у повний зріст.

    Пам’ятник Матері Гарніку Хачатряну допомагали відкрити три жінки: позувала для моделі акторка театру Лесі Українки Валентина Галенко, тонку і відповідальну зварювальну роботу бронзових деталей виконала робітниця авторемонтного заводу Алла Благова, зняла зі скульптури покривало школярка Настя Галагуза. Три віки, три жіночих образи — і символи, і саме життя.

    Відливати скульптуру з бронзи автору допомагали спеціалісти дніпровського підприємства "Південний машинобудівний завод ім. О. М. Макарова", з’єднати в одне ціле — спеціалісти ВАТ "Дніпродзержинський авторемзавод". У створенні архітектурних рішень пам’ятника Жінці-матері брав участь художник, архітектор Олександр Тимофійович Чегорка. Відкриття пам’ятника Матері, своєрідній Мадонні Кам’янського, стало вагомою культурною подією для міста 22 роки тому, як данина шани і поклоніння жінці, яка дає життя і оберігає його.

    Скульптурна група "Лань", Центральний парк культури та відпочинку, проспект Свободи, 28

    Ще одне нагадування про первозданну материнську любов знаходиться понад 40 років на острівці штучного озера в міському парку – скульптура лані з дитинчам. Її автор – видатний скульптор, лауреат численних нагород Олександр Бєлашов.

    Скульптурна група "Лань", створена в 1976 році та встановлена в центральному парку під час його великої реконструкції 1978 року. За нових часів бронзова скульптурна група не раз ставала предметом зазіхань крадіїв металу, а в 2017 році навіть було викрадено фігуру оленяти. На щастя, згодом її знайшли та повернули на місце. Тож "Лань" залишається окрасою та своєрідним символом центрального парку Кам’янського загалом і материнської любові зокрема.

    Постійно діюча виставка "Ось мати твоя", Хаб "Родини загиблих героїв міста Кам’янське", проспект Свободи, 36

    На превеликий жаль найсвітліша материнська любов може бути огорнута непоправним горем. Свідченням цього є постійно діюча виставка "Ось мати твоя", яка розміщується у хабі "Родини загиблих героїв міста Кам’янське" з травня 2023 року. На фотопортретах, яких на сьогодні більше 40, зображені жінки, вбрані в український традиційний одяг, деякі мають головні убори та прикраси. Цих жінок, таких різних зовнішньо та за віком об’єднує найстрашніше горе, яке може спіткати неньку – вони втратили синів на війні з російським агресором, починаючи з 2014 року і до сьогодні.

    Ідея фотовиставки виникла у заступниці директора благодійного фонду "Карітас Кам’янське" Марії Пагулич, до моральної підтримки та подальшого сенсового наповнення долучилися голова ГО "Родини загиблих героїв міста Кам’янське" Олександр Самойлович, директорка Музею історії міста Кам’янське Наталія Буланова та звісно ж головні героїні – мами. Світлини – справа душі та професіоналізму фотографа Володимира Саворонова та Павла Дороганя. Дизайнер проєкту Сергій Красов. Враховуючи війну, фотовиставка матерів постійно поповнюється.

    Майдан Героїв

    Ще одне болюче нагадування про матерів, синів яких забрала війна – вірш Миколи Уманця, викарбуваний на мармуровій плиті меморіального комплексу на майдані Героїв.

    Журавлі летять спокійним клином,
    Розрізають синю височінь
    І летять, курличуть безупинно
    В далечінь, безкрайню далечінь.

    Вийде мати одинока в поле;
    В самотині піде по ріллі,
    Уклоніться жінці сивочолій
    Журавлі – солдати – журавлі
    Повесні вона вас виглядає,
    Як зоря з зоріє над селом,
    І чекає, все ж таки чекає.
    Може, син торкне її крилом.

    Мурал  "Українка з дитям на руках", проспект Перемоги, 39

    У Кам’янському окрім цікавих архітектурних об’єктів є ще й не менш вдалі приклади сучасного вуличного мистецтва, спрямовані на надання краси будинкам – мурали. Один із таких творчих візитівок знаходиться у 10-му мікрорайоні лівобережжя Кам’янського.

    Створив грандіозний мурал відомий художник Тимур Левченко, знаний під псевдонімом Timo Levin. Відомо, що художник створював мурал місяць. Його проєкт переміг на міському конкурсі "Бюджет участі 2019", а вже навесні 2020 року звичайну стіну багатоповерхівки прикрашала "Українка з дитям на руках", де автор вдало поєднав глибокий реалізм та яскравий народний колорит.

    Три тижні та сотні ящиків з фарбою знадобилося для створення яскравого панно. Перед початком роботи художник поґрунтував стіну багатоповерхівки, потім наніс ескіз малюнку пензлями, а вже далі працював з відтінками фарби. Робота атмосферостійка, тож уже 4 роки радує око та душу. Цей мурал не тільки став візитівкою лівобережжя, адже кидається у вічі з головного транспортного вузла – зупинки навпроти "Миру", але й нагадує про найщирішу материнську любов і турботу.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити