28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами
У 2010 році Всесвітня асамблея охорони здоров’я ухвалила резолюцію щодо проведення Всесвітнього дня боротьби з гепатитами – 28 липня. Про це нагадали в Міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту Кам’янського.
Гепатит – це запалення печінки, переважно вірусної етіології. Існує п’ять основних типів вірусів гепатиту (А, В, С, Д та Е). Серед інфекційних хвороб людини вірусні гепатити посідають третю сходинку, поступаючись лише гострим респіраторним вірусним інфекціям та інфекціям шлунково-кишкового тракту.
У Кам’янському в 2021 році зареєстровано 15 випадків вірусних гепатитів. З них гострих – 8 (гепатит А – 2 , гепатит В – 6), хронічних – 7 (гепатит В – 1, гепатит С – 6). За 1 півріччя 2022 року зареєстровано 7 випадків: 3 гострих (гепатит С – 1, не диференційних – 2) та 4 хронічних (гепатит В – 2, гепатит С – 2).
Причиною гепатиту А та Е звичайно є вживання в їжу забруднених харчових продуктів або води. Найбільш поширені шляхи передачі вірусів типу В, С та Д – переливання крові та її продуктів, що містять збудник, інвазійні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання, гепатиту В – ще й передача від матері дитині під час пологів, від членів родини дитині, а також при сексуальних контактах. Гострий перебіг інфекції супроводжується жовтяницею (пожовтіння шкіри та очей), потемнінням сечі, нудотою, блювотою та болями в області живота.
Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е, необхідно:
– використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише кип’ячену воду;
– ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники;
– в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань;
– під час отримання медичної допомоги у медзакладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу.
Для профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту. Запобігання професійним зараженням у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму. При виконанні будь-яких парентеральних втручань та маніпуляцій необхідно використовувати гумові медичні рукавички.
Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація. Вакцина проти гепатиту в 95% дозволяє запобігти захворюванню. За рекомендаціями ВООЗ усі діти грудного віку повинні отримувати щеплення проти гепатиту В протягом 24 годин після народження. Вакцина проти гепатиту А захищає дітей починаючи з 12-місячного віку. Можлива вакцинація проти гепатитів А та В підлітків та дорослих, проведена за схемою, вона забезпечує захист протягом багатьох років.
Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж лікувати її наслідки. При підозрі на захворювання викликайте лікаря або звертайтесь до лікувального закладу.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram