6 лютого 1996 року прапор України було піднято над антарктичною станцією Вернадський
Саме у цей день 6 лютого 1996-го британська антарктична станція "Фарадей" стала українською та отримала назву "Академік Вернадський". О 18:45 над нею замайорів синьо-жовтий прапор.
Станцію Україна отримала на певних умовах: 10 років наші дослідники надавали британцям усю інформацію, яку ті раніше отримували зі станції. Нині співпраця триває – британці допомагають з технікою, а українці діляться своїми дослідженнями.
Той перший прапор зберігає нині керівник української команди зимівників, яка приймала станцію, вчений-фізик Генадій Міліневський.
"До кінця зимівлі вітер так витріпав прапор, що він зменшився приблизно втричі. Отож наступна експедиція привезла нове полотнище", – розповідає Геннадій Петрович.
Сьогодні на станції працює 28 членів Української антарктичної експедиції, яка складається з 14 учасників:
9 вчених (по 3 метеорологи, геофізики та біологи);
5 членів команди життєзабезпечення (лікар, кухар, дизеліст, механік і системний адміністратор).
Попри війну та складну логістику, ведуться неперервні спостереження на крижаному континенті, проводяться океанографічні, біоресурсні, гідрометеорологічні та інші види досліджень.
Із днем 6 лютого 1996 року пов’язаний ще один факт, що сьогодні сприймається як легенда, – про 1 фунт стерлінгів, за який українці "купили" станцію у британських колег. Утім, це не легенда.
"Бейз-командер "Фарадея" жартома натякнув про символічну оплату за станцію. У мене саме були британські гроші, адже в Антарктиду ми діставалися через Британію та Фолклендські острови, отже, я дістав монету в один фунт і віддав Хейгу. Він вмить побіг до майстерні, вхопив інструменти і тут же "вмурував" ту монету у стільницю бару "Фарадей", яка і зараз там знаходиться", – свідчить Геннадій Міліневський.