• UA
  • RU
  • Археологічна таємнича знахідка: її призначення і досі залишається загадкою

    Римські додекаедри є чимось на кшталт загадки: немає жодної згадки про ці 12-гранні порожнисті об’єкти в давньоримських текстах чи зображеннях. Вперше виявлені у 18 столітті, близько 130 додекаедрів були знайдені по всій Римській імперії, хоча цікаво, що більшість з них були знайдені в Північній Європі та Британії, і жоден не був знайдений в Італії.

    Додекаедри досить складні, з рядом круглих отворів, з ручками, що обрамляють отвори. Щоб їх виготовити, потрібен був дуже вправний майстер. Вони виготовлені зі сплаву міді і мали б коштувати досить дорого, зважаючи на кількість часу і металу, які були використані для їх створення, що додає їм інтриги.

    "Я входжу до складу місцевої археологічної групи, яка займається нещодавнім відкриттям римського додекаедра в Нортон-Дісней, поблизу Лінкольна. Це був справжній вихор для нашої групи, від шоку в день знахідки, коли всі на місці гуділи від хвилювання і невіри, до роботи з усією увагою як на національному, так і на міжнародному рівні. Було чудово спостерігати за інтересом до нашої знахідки", – коментує один із археологів, Річард Уоттс.

    Річард Уоттс, який знайшов додекаедр / Фото: Археологічна група Нортона Діснея

    Археологи та громадськість висловлювали численні припущення щодо того, чим могли бути додекаедри. Дехто вважає, що це були релігійні об’єкти, інструменти для в’язання, вимірювальні прилади або іграшки для розслаблення. Зважаючи на високий рівень майстерності, дехто припускає, що додекаедри були способом для майстра продемонструвати свої експертні здібності.

    "Відчувається, що цей об’єкт ще довго залишатиметься загадкою – можливо, саме тому так багато людей ним зачаровані."

    Є кілька речей, які роблять цю знахідку особливою. По-перше, це його розмір, оскільки вважається, що це один з найбільших зразків у Британії. По-друге, високий рівень збереження об’єкта. Як пояснив Річард Паркер, секретар NDAG:

    "Наш об’єкт знаходиться в абсолютно фантастичному стані. Він абсолютно неушкоджений і не має жодних ознак зносу."

    Детальний аналіз виявив, що склад об’єкта був переважно сумішшю сплаву міді (75%) з оловом (7%) і свинцем (18%). Додекаедр Нортона Діснея має розмір близько 8 см у поперечнику і важить 245 грамів.

    Про місце знахідки та сам додекаедр ще так багато належить дізнатися.

    Раніше ми писали: Знайдено першу фотографію айсберга, який потопив "Титанік"

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити