Безкоштовне навчання в українських вишах: як буде діяти нова система із грантами
Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект про зміни у фінансуванні вищої освіти.
Нова модель працюватиме за принципом "гроші ходять за студентом", вступник отримуватиме грант на навчання за результатами ЗНО/НМТ.
Сума гранту – від 15 до 50 тис. грн. Термін фінансування буде тривати 4 роки, тобто до отримання ступеня бакалавра. Вступники зможуть самостійно обрати університет, форму здобуття освіти та освітню програму.
Бюджетна та контрактна форми навчання залишаться незмінними, але частина студентів будуть навчатися за системою співфінансування.
Вартість навчання студентів, що отримали грант або пільговий довгостроковий кредит, повністю або частково буде оплачувати держава.
Який розмір гранту?
Розмір гранту буде залежати від результатів зовнішнього незалежного оцінювання знань.
- Якщо результат відмінний – грант на 100% покриває вартість 4-річного навчання;
- Високі та середні показники результатів – дозволять частково покрити вартість майбутнього навчання.
Державну фінансову підтримку на навчання у різних пропорціях отримуватимуть 60-70 %, це на 40% більше, ніж зараз.
Та водночас, частина бюджетних місць буде зарезервована для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами.
Більше прозорості у системі освіти
Новий механізм дозволить використовувати обмежені бюджетні кошти ефективніше і справедливіше. Вища освіта стане доступнішою для більшої чисельності українців завдяки грантам та пільговим кредитам.
Більше студентів зможуть обрати спеціальності, на які є попит в Україні, зокрема програмну інженерію та комп’ютерні науки.
Держзамовлення збережеться лише для тих професій, які важливі для державного сектору економіки: лікарі, вчителі, атомні енергетики тощо.
Грантова система посилить конкуренцію між університетами за студентів. Це призведе до покращення якості освіти. Виші будуть активно вдосконалюватись, щоб привабити талановитих вступників.