"Бюджет участі" – 2025: як оновляться лікарні завдяки проєктам-переможцям у категорії "Просвіта, охорона здоров’я"

Конкурс "Бюджет участі. Місто" – 2025 успішно завершився у Кам’янському. Загалом було подано 77 громадських проєкти, до голосування допущено 63, 15 з яких вийшли переможцями.
Раніше ми розповідали вам про переможців у категоріях "Безпека та захист", а також – "Інфраструктура". У нинішньому матеріалі розповімо про трійку переможців категорії "Просвіта, охорона здоров’я". Сюди увійшли загальнодоступні та неприбуткові проєкти, які мають освітній, соціальний або просвітницький характер. Також їхня реалізація повинна покращити і якість надання послуг населенню, зокрема у сфері охорони здоров’я.
Цього року у категорію було подано 4 проєкти. До речі, два із них набрали найбільшу кількість голосів з усіх 15-ти.
Які проєкти перемогли у категорії "Просвіта, охорона здоров’я"
Першим серед переможців категорії і, до речі, тим, що взагалі набрав найбільше голосів у "Бюджеті участі" – 2025, став проєкт №9 "Відновлення та реабілітація мешканців громади", який підтримали 4466 мешканців. Його автор – Олександр Громов. Проєкт передбачає закупівлю медичного обладнання для електроміографії.
Що таке електроміографія (ЕМГ)?
Це високоінформативний метод оцінки функції нервів і м’язів тіла. За допомогою спеціалізованого обладнання лікар проводить запис м’язів, заміряє швидкість проведення імпульсів по волокнах нервів, оцінює активність окремих структур головного і спинного мозку. Це дозволяє знайти місце, в якому сталося ураження і оперативно виставити точний діагноз, скласти план лікування та реабілітації. Реалізація проєкту дозволить поліпшити фізичне здоров’я та якість життя тих, хто постраждав внаслідок травм і поранень. Нині це актуально, зокрема, для військових. Доступним буде обстеження для всіх мешканців громади, а знаходитиметься обладнання у Лікарні швидкої медичної допомоги.


На другому місці у категорії за кількістю голосів – проєкт №16 "Точна діагностика-шанс на життя: аналізатор газів крові для лікарні". Його підтримали 3914 людей. Він же посів і друге місце у загальному переліку переможців за кількістю голосів. Автор – Ігор Сай.
Проєкт передбачає придбання аналізатора газів крові та електролітів SG1 для підвищення якості медичної діагностики у лікарні. Пристрій забезпечує швидке та точне визначення параметрів газового складу крові, кислотно-лужного балансу та рівнів електролітів. Ці дані критично важливі для пацієнтів у реанімації, хірургії, трансплантології, педіатрії та інших медичних напрямках, – зазначають автори.
Аналізатори, такі як SG1, дозволяють швидко отримувати результати аналізів, оперативно приймати медичні рішення. Це особливо важливо в екстрених ситуаціях (реанімація). Також він оптимізує процеси прийняття клінічних рішень під час невідкладних ситуацій та складних процедур (операції, трансплантації).
Знаходитиметься обладнання на базі КНП КМР "Міська лікарня № 9" і буде доступним усім пацієнтам.
Також у сфері медицини переміг і проєкт № 17, "Система відеоспостереження для лікарні". Автор – Микола Погосов. Згідно з інформацією в проєкті, у приміщенні медзакладу мають встановити камери відеоспостереження для підвищення рівня безпеки та контролю в лікарні. Спочатку визначать місця, де необхідно встановити камери для оптимального контролю. Далі обладнають та налагодять і саму систему відеоспостереження. Після цього – перевірять функціонування камер та навчать персоналу з їх використання. Встановлять камери у медзакладі дев’ятої лікарні.

Реалізація проєктів "Бюджету участі" фінансується з міського бюджету, а максимальна вартість 1 громадського проєкта – 400 тис. грн.
Дізнатись більше про кожен із них можна на платформі "Бюджету участі".
З початком війни у 2022 році цикл бюджету участі було перервано. А вже у 2023 році Кам’янське стало одним із небагатьох міст України, де не зважаючи на війну, вирішили продовжити проведення громадських конкурсів "Бюджет участі". Адже це – дієвий та ефективний інструмент виховання активної громади, дієвої співпраці влади та мешканців і спільного вирішення актуальних потреб населення.