Чому на помідорах з’являються тріщинки

Зазвичай тріщини на плодах – це виключно зовнішній недолік, який не впливає на смакові якості. Такі овочі можна без побоювань вживати в їжу. Якщо ви помітили пошкодження лише на одному плоді, то найімовірніше, проблема у випадковому механічному впливі, наприклад, після градобою в саду та городі або обрізки пасинків. Коли явище масове, потрібно переглянути догляд за рослинами або вибір сортів.

Чому на помідорах з’являються тріщинки / Фото: depositphotos.com

Ось які чинники можуть призводити до того, що помідори тріскаються на кущі.

Нерівномірний полив

Коли між поливами земля встигає пересохнути, виникає цілком логічне бажання зволожити грядку як слід. Однак томати не встигають швидко засвоїти велику кількість рідини, через що шкірка плодів різко розтягується і тріскається. Така проблема часто виникає в теплиці, де ґрунт може інтенсивніше підсихати через високу температуру, або у відкритому ґрунті в період посухи чи затяжних дощів. Як правило, в цьому випадку на плодах з’являються поздовжні тріщини – від денця до верхівки.

Постарайтеся відрегулювати періодичність і норму поливів. Краще завжди підтримувати ґрунт на томатній грядці в злегка вологому стані. Намагайтеся проводити процедуру раз на тиждень, виливаючи під корінь кожного кущика по 3-5 л води. У спекотну і посушливу погоду це можна робити двічі на тиждень. Зрозуміло, для рослин у відкритому ґрунті потрібно враховувати кількість опадів.

Уберегти ґрунт від пересихання між поливами допоможе мульчування. Розкладіть по поверхні ґрунту навколо помідорів солому або скошену траву шаром не менше 7-10 см. Згодом натуральний покрив буде розкладатися, тому періодично досипайте підстилку.

Мульчування помідорів / Фото: з мережі

Є важливий нюанс: якщо ви використовуєте для мульчі свіжоскошену траву, розподіляйте її на відстані щонайменше 2-3 см від стебел рослин, щоб вони не страждали від високої температури, що виникає при перепріванні зелені.

Контраст температур

З цієї причини зазвичай тріскаються помідори в теплиці. Вдень під палючим сонцем у закритій конструкції повітря може прогріватися до 40-50 ℃, а вночі – різко охолоджуватися. Такі температурні "гойдалки" призводять до ущільнення шкірки плодів і появи тріщин у вигляді кілець.

Не забувайте щодня провітрювати теплицю, особливо в спекотну погоду. Вранці відчиняйте двері та кватирки і зачиняйте їх на ніч. Трохи знизити температуру в теплиці допоможе притіняюча сітка, якою потрібно накрити дах конструкції. Це обмежить потрапляння прямих сонячних променів у парник, і повітря не буде розжарюватися занадто сильно.

Притіняюча сітка / Фото: з мережі

Надмірна обрізка кущів

При рясному видаленні зеленої маси томати направляють вивільнені запаси вологи в плоди, що призводить до появи тріщин на шкірці. Таке трапляється при одномоментній обрізці пасинків, що розрослися, або занадто сильному прищипуванні верхівок і видаленні листя, щоб прискорити дозрівання врожаю.

Намагайтеся видаляти пасинки кожні 10-14 днів – така періодичність не викличе стресу і порушення розвитку у кущиків. Пам’ятайте, що помідори дозрівають знизу вгору. Як тільки плоди на нижній китиці наллються щонайменше на 80% від об’єму, відповідного сорту або гібриду, видаліть листя під нею. При цьому важливо залишити дві пластини, щоб помідори отримували достатньо живлення. Коли плоди на китиці почнуть достигати, можна оголити нижню частину стовбура.

Обрізаємо нижнє листя помідорів / Фото: з мережі

Через особливості сорту

Для деяких різновидів томату поява тріщин може бути варіантом норми. Наприклад, таке трапляється з великоплідними сортами і гібридами на кшталт "бичачого серця". Помідори наливаються занадто швидко, досягаючи значних розмірів, і шкірка просто не встигає за зростанням м’якоті.

Биче серце / Фото: Вікторія Курачова

Якщо вам не подобається вигляд плодів з відмітинами або ви, наприклад, вирощуєте овочі на продаж, зверніть увагу на сорти і гібриди, стійкі до розтріскування. Таку характеристику мають томати "диво F1", "астероїд", "малинове віконте", "розаріо F1", "лезгинка F1", "імітатор F1" і "гусарський F1".

Томати сорту Лезгинка F1 / Фото: з мережі

Раніше ми писали:

Помічниця на грядках: чим корисна харчова сода для саду й городу

Чому на городі псуються огірки та як це виправити

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити