• UA
  • RU
  • Чорні цятки на обличчі жодній не личать: підкажемо кам’янчанкам, як із ними боротися

    Чорні цятки мажуть різноманітними кремами, труть скрабами і частенько видавлюють. Тим часом вони не залишають у спокої шкіру та повертаються знову і знову. Але зачекайте! Можливо, те, що ви бачите на шкірі, зовсім і не чорні цятки. З’ясуємо, як їх відрізнити від сальних ниток, чому чорні цятки виникають і як позбутися їх назовсім.

    Як відрізнити чорні цятки

    Чорні цятки іноді плутають із сальними нитками.

    Відкриті комедони (справжні чорні цятки). Вони дуже темні та виступають над поверхнею шкіри. Якщо такий комедон видавити (чого робити не треба), чорна пробка може відвалитися. Під нею буде біле або жовте сало. Комедони – одна з форм акне.

    Так виглядають чорні цятки

    Сальні нитки (sebaceous filaments). Вони схожі на комедони, але менші і не виступають над поверхнею шкіри. Часто сальні нитки темні, але можуть бути жовтими, сірими чи прозорими. Якщо видавити таку нитку, то вийде біла або жовта субстанція у формі черв’ячка. На відміну від комедонів, сальні нитки "невинні": вони не розширюють і не блокують пори.

    А це сальні нитки

    Чому з’являються чорні цятки

    Відкриті комедони виникають, коли всередині пір скупчуються шкірне сало і омертвілі клітини шкіри. Чорний колір їм надає пігмент шкіри меланін, який виявляється усередині пори.

    Комедони з’являються з тих же причин, що й інші форми акне. Зазвичай шкіра спочатку схильна до них.

    До факторів ризику відносять:

    Незбалансоване харчування — коли в раціоні надто багато штучних продуктів, фастфуду та продуктів із високим глікемічним індексом (солодкі газовані напої, білий хліб).

    Гормональні зміни. Під час статевого дозрівання гормони андрогенів збільшують сальні залози. Вони починають виробляти більше жиру. А жир, у свою чергу, закупорює пори. При цьому не у всіх підлітків вилазять комедони під час пубертату. Все тому, що схильність та спосіб життя теж важливі.

    Спадковість. Дитина у групі ризику, якщо в одного або обох батьків була важка форма акне.

    Шкіра з рубцями після важкої форми акне

    Як прибрати чорні цятки

    Косметика тут безсила. Відкриті комедони потрібно лікувати, інакше можуть лишитися рубці. Прибирати рубці довго, дорого та складно. Плюс зробити шкіру гладкою все одно вже не вийде.

    Позбутися чорних цяток допоможе дерматолог. Він лікує будь-яке акне, у тому числі відкриті комедони. Дерматолог призначить ліки (зовнішні чи внутрішні) та догляд за шкірою. А ще підкаже, як скоригувати спосіб життя.

    Чого точно не потрібно робити з чорними цятками

    Відлущувати скрабами

    Будь-які тверді частинки (навіть найкругліші та гладкі) дряпають шкіру. У відповідь на травму шкіра потовщується. На ній накопичуються мертві клітини, які закупорюють пори. Із забитими порами сальні нитки стануть помітнішими, а чорні крапки посиляться.

    Виривати масками-плівками та очищаючими смужками

    Вони також травмують шкіру, хоч і не так сильно, як скраби. З відкритими комедонами вони не впораються – тільки посилять запалення та можуть спровокувати прищі. Сальні нитки такі засоби можуть забрати, але ненадовго.

    Крім того, очищаючі смужки розтягують пори. Якщо хочеться їх використовувати, краще робити це дуже рідко, буквально 1-2 рази на рік перед важливими подіями. Це SOS-варіант – коли часу немає, а хочеться виглядати ідеально. Але найкраще відмовитися від смужок і плівок зовсім та побудувати розумний щоденний догляд.

    Видавлювати механічним чищенням

    Процедура травмує шкіру та провокує запалення. Виходить замкнене коло: прибрали "бруд" – отримали прищі, нові комедони, плями та рубці – треба знову прибирати "бруд". Запам’ятайте! Чим більше прищі або чорні цятки видавлюють, тим більше і глибше після цього запалення.

    При цьому спокуса видавити чорні цятки велика: здається, що ось зараз прибереш "бруд", і все буде ідеально. Але це так не працює. Вже за тиждень шкіра стане такою ж, як була. Все тому, що  чорні цятки – не "бруд", а шкірне сало. Сальні залози всередині шкіри знову вироблять його, причому дуже швидко.

    Що робити з сальними нитками, якщо дуже хочеться зробити їх непомітніше

    Сальні нитки є абсолютно природнім явищем. Це секрет сальної залози, який знаходиться у її протоці. Нитки є у Т-зоні у всіх людей (крім моделей на відфотошоплених фотографіях). Вони не вимагають ніякого лікування, і позбутися їх зовсім неможливо.

    Сальні нитки можна освітлити, якщо дуже дратують. У цьому допоможуть фруктові кислоти, ензими та ретинол. З кислот найчастіше використовують саліцилову, азелаїнову та мигдальну. Формати засобів можуть бути різними: гель, що очищає, тонік, пілінг-педи, ензимна пудра, пінка для вмивання, сироватки або креми.

    Можна використати, що більше подобається. Головне, не хапатися за все одразу. Виберіть один засіб і наберіться терпіння: результат з’явиться через 6-8 тижнів регулярного застосування, не раніше.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити