Цей день в історії: запущений перший гідроагрегат Кременчуцької гідроелектростанції
Справжнім інженерним подвигом було будівництво Кременчуцької ГЕС у 1950-х роках. Місцеві ґрунти виявилися непридатними для будівництва великих гідроелектростанцій, що вимагало використання інноваційних рішень. Інженери розробили унікальні не лише для України, а й для світової практики технології берегоукріплення.
Будівництво водосховищ також створює проблеми для екосистеми, зокрема наповнення водосховищ потребує переселення людей, що призводить до зміни ландшафту та адаптації місцевої флори і фауни до новостворених умов.
Спогади про запуск першого гідроагрегату Кременчуцької ГЕС в свій час були записані зі слів саме змінного інженера, нині покійного, Віктора Єгорова.
З перших днів 1960 року одночасно з роботами зі створення напірного фронту, швидкими темпами здійснювався монтаж наступних агрегатів. Завдяки завзятій праці колективу монтажників щомісяця вводився в лад новий гідроагрегат.
"Колектив філії "Кременчуцька ГЕС" вдячний будівельникам, які збудували станцію та її ветеранам, завдячуючи праці яких, вона і сьогодні працює на повну потужність та проводить технічне переозброєння. Нинішнє покоління гідроенергетиків гідно тримає планку, яку 64 роки тому підняли наші ветерани, – зазначає директор філії Сергій Яременко. Завершено І етап реконструкції, триває ІІ етап. Попри складнощі, які випали на долю українського народу, експлуатаційники разом з фахівцями підрядних організацій виконують роботи, які мають подовжити термін ефективної та надійної роботи станції, дати суттєвий приріст пікової потужності та виробництва електроенергії".
Кременчуцька ГЕС – другий за потужністю, після ДніпроГЕС, енергетичний гігант в Дніпровському каскаді. Особливістю станції є висока маневреність, стабільність робочої потужності, надійність експлуатації, можливість швидкого включення у процеси регулювання частоти в системі, мінімальний вплив процесу виробництва електроенергії на природу. Високоманевренне обладнання гідроелектростанції дозволяє змінювати навантаження за дуже короткі проміжки часу, що особливо важливо для покриття споживання електроенергії у ранковий та вечірній максимум навантажень, а також в аварійних ситуаціях.
До складу гідровузла Кременчуцької ГЕС входить: земляна та бетонна гребля, будівля електростанції відкритого типу з 12 гідроагрегатами, відкритий розподільчий пристрій 150 і 330 кВ. Призначенням гідроелектростанції є зняття "піків" в енергетичній системі України. Щороку Кременчуцька ГЕС економить 900 тис. т вугілля. Без додаткових затрат збільшує виробництво електроенергії на гідроелектростанціях, що розташовані нижче по Дніпру, до 1 млрд кВт⋅год.
Водосховище Кременчуцької ГЕС величезне: його довжина 172 км, ширина в окремих місцях досягає 40 км, а середня глибина – 6 м.
У наші дні Кременчуцька ГЕС є одним із ключових елементів енергетичної системи України. Вона забезпечує стабільне виробництво електроенергії навіть у періоди надзвичайних викликів, таких як військова агресія та енергетична криза.
ГЕС також відіграє важливу роль у регулюванні рівня води в Дніпрі, запобігаючи повеням і забезпечуючи водопостачання мільйонів людей. Крім того, її робота сприяє збереженню екосистеми, стабілізуючи рівень води в нижніх каскадах.