• UA
  • RU
  • «Дніпробуд» у Кам’янському: десять фактів з історії району

    15 Грудня, 2023

    Ілюстрація зі статті: Демюр Ю. Архитектура Днепродзержинского гидроузла // Строительство и архитектура. – 1966. – № 6.

    Шістдесят років тому, 15 грудня 1963-го, було запущено в експлуатацію перший гідроагрегат Дніпродзержинської (згодом – Середньодніпровської) ГЕС.

    З нагоди цієї дати, а також прийдешнього Дня енергетика згадаймо 10 фактів з історії житлового району гідроелектростанції.

    1. Проєкт району Дніпродзержинської ГЕС, як і самої електростанції, було розроблено Українським відділенням інституту «Гідропроєкт», місто Харків. Як і гідроелектростанція, житломасив будувався управлінням «Дніпробуд» – звідси й походить сучасна, популярна серед містян назва району.
    2. Будівництво житлового району, який тоді називався селищем, розпочалося одночасно з ГЕС – у 1956 році. А вже в 1960 році квартали району були представлені на всеукраїнський конкурс та заслужили першу премію.
    3. У 1963 році на республіканський конкурс було висунуто благоустрій і озеленення всього району. За цю роботу авторському колективу та проєктувальникам також присудили 1-шу премію.
    4. У 1966 році житловий район у цілому послужив об’єктом республіканського та державного конкурсів, і його проєктанти та будівельники теж заслужили винагороду.
    5. Територія району стала найбільш «екологічною» в тодішньому місті: достатньо віддалена від зони шкідливих впливів промислових підприємств та розташована в сприятливому секторі рози вітрів. Крім того, це був єдиний район міста, який мав вільний доступ до річки Дніпра.
    6. На плані району його вулиці називалися номерними Продольними та Поперечними: зокрема, сучасна вулиця Квітів були позначена як Третя Поперечна.
    7. Житлові та громадські будівлі району зводилися за типовими проєктами. В оздоблення будівель було широко введено колір: сполучення білої та червоної цегли й червоної черепиці сприймалося нарядно.
    8. Зелені насадження становили 32 відсотки, тобто майже третину території району. На душу населення порівняно з іншими містами (на той час) це було в три з половиною рази більше, ніж у Києві.
    9. Проєкт передбачив максимальне збереження існуючих дерев і рослинного покриву. Наприклад, після прив’язки одного з житлових будинків виявилося, що для його будівництва необхідно знищити групу дорослих дерев. Місце розташування будинку змінили і дерева зберегли.
    10. Багато праці й турботи для збереження існуючих дерев проявили й самі будівельники. Вони залишали зелені насадження у безпосередній близькості від будівель, оминаючи тротуарами і доріжками. Загалом на території району було збережено близько 3 тисяч фруктових і декоративних дерев та висаджено 15 тисяч нових.
    «Озеленення дитячої площадки в селищі будівельників Дніпродзержинської ГЕС (1960 р.)».
    Із книжки Л. М. Грачової 1963 року «Селищне житлове будівництво в промислових районах УРСР (1918–1962 рр.)»

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    27 квітня, який сьогодні день, яке церковне свято, чого не можна робити

    27 квітня в Україні день нюху. У вірян вшановують пам’ять праведного Лазаря. Іменини святкують Антон...

    Звиняйте, бананів нема: непальські найманці масово дезертують з російської армії

    ГУР МО України інформує – найманці з Непалу поголовно дезертирують з російської окупаційної армії. Втеча...

    Початкова школа «Волошка» відзначає сьогодні 55 років з дня заснування

    Міський голова Андрій Білоусов спільно з Олегом Гапічем, начальником Кам’янської РВА, привітали педагогів, працівників, батьків...

    Увага водіям! Змінюються правила ПДР: на що звернути увагу

    З 1 травня 2024 року водії повинні вмикати ближнє світло фар або денні ходові вогні...

    Український степ гине не тільки від снарядів: території «захопили» безкрайні сміттєзвалища

    На сьогоднішній день стихійні сміттєзвалищ є великою проблемою та кількість їх щороку зростає. Саме стихійні...