До України має надійти щонайменше 700 000 снарядів
Після затримок і затримок європейські союзники України поспішають зібрати воєдино фінансові та промислові ресурси, щоб забезпечити українців артилерійськими боєприпасами, яких вони потребують.
Президент України Володимир Зеленський нещодавно оголосив, що його країна поки що отримала лише третину з одного мільйона артилерійських снарядів, які ЄС зобов’язався поставити до березня, а Брюссель намагається розширити виробництво з європейськими оборонними компаніями.
У своєму нещодавньому зверненні головний дипломат ЄС Жозеп Боррель попередив країни-члени блоку, що "нічого не робити – це не варіант", в той час як українські війська випускають приблизно до 2 000 артилерійських снарядів на день.
Європейський фонд миру (ЄФМ), який менші країни використовували як джерело для відшкодування своїх пожертв відповідно до механізму солідарності, залишається нефункціональним через блокування з боку Угорщини.
Водночас, механізм солідарності на рівні ЄС в рамках тристороннього плану блоку щодо боєприпасів, який передбачає постачання до країни одного мільйона боєприпасів до березня, був фактично обмежений через вимогу Парижа надавати допомогу лише на закупівлю обладнання, виробленого в ЄС.
Але тепер, завдяки кільком окремим і паралельним ініціативам – плану постачання боєприпасів під керівництвом ЄС, оптовій закупівлі боєприпасів під керівництвом Чехії та низці двосторонніх угод у сфері безпеки між Україною та окремими західними країнами – протягом наступних кількох місяців до України має надійти щонайменше 700 000 снарядів.
Олександр Камишин, міністр з питань стратегічних галузей промисловості України, нещодавно заявив: "В умовах жорстокої артилерійської війни з Росією Україна потребує такої кількості боєприпасів, яку жодна країна не може надати, навіть США."
Очікується, що міністри оборони і закордонних справ з понад 20 країн світу зберуться цього тижня в Парижі, щоб обговорити підтримку України.
На саміті лідерів у понеділок, скликаному президентом Франції Еммануелем Макроном, він заявив, що Франція буде відкрита для закупівель боєприпасів для України за межами ЄС, що свідчить про реалістичність його позиції.
На переговорах західні лідери пообіцяли об’єднати зусилля і разом закупити необхідні Україні боєприпаси, незалежно від того, звідки вони надійдуть – з країн-членів ЄС чи з-поза меж блоку. Міністрам оборони було доручено протягом наступних 10 днів розробити плани щодо того, як надати більше допомоги Києву.
Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала заявив, що близько 15 країн проявили інтерес до ініціативи Праги, яка знайшла на світових ринках 800 000 одиниць артилерійських боєприпасів, терміново необхідних Україні. Данія, Нідерланди, Бельгія, США та Канада вже оголосили про свої внески, і очікується, що до міністерської зустрічі в Парижі вони зроблять ще більше.
"Є надія, що нам вдасться зібрати значну кількість ресурсів", 800 000 одиниць боєприпасів – це не остаточна цифра, ми, безумовно, можемо отримати набагато більше, залежно від наявності донорів", – сказав Томаш Копечний, посланник чеського уряду з питань відновлення України.
Відповідаючи на запитання про часові рамки поставки, Копечний сказав, що це буде "кілька місяців, а не кілька тижнів", якщо йдеться про виявлені наявні запаси і снаряди, які будуть виготовлені.
"До нас може приєднатися більше країн, тому що ми працювали над цим і з цим тихо протягом двох років і з міжнародними партнерами протягом півтора року, без особливої уваги з боку світової громадськості. Ми вже маємо дуже хороший досвід роботи з двома країнами-членами ЄС, Данією і Нідерландами, які дуже зацікавлені в прозорості і мають великий досвід державних закупівель і державного фінансування", – сказав Копечний, додавши, що він сподівається, що інші партнери приєднаються до нас протягом наступних тижнів.
Велика Британія, Фінляндія та інші країни НАТО також індивідуально пообіцяли надати Україні нерозголошену кількість снарядів протягом цього року.
А ще – несподіваний крок президента Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн, яка цього тижня запропонувала "розпочати розмову про використання прибутків від заморожених російських активів для спільної закупівлі військового обладнання для України".
Залишається відкритим питання, чи вистачить колективної західної партії поставок боєприпасів, щоб протистояти поставкам Росії снарядів з її власних заводів і, що більш важливо, з Північної Кореї.
Очікується, що боєприпаси, надані за посередництва Чехії, а також боєприпаси за планом ЄС, дозволять Україні знову стріляти зі швидкістю близько 6 000 снарядів на день до літа.
Західні військові вважають, що цього буде достатньо, щоб збройні сили країни принаймні утримували оборону проти Росії під час очікуваного наступу в травні і могли планувати свій наступ.