• UA
  • RU
  • Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО

    18 Травня, 2022 | Новини |

    Фінляндія та Швеція відмовилися від багаторічного нейтралітету та подали заявки на вступ до Північноатлантичного альянсу. Зокрема, Швеція протягом 200 років не вступала у військові союзи. Обидві країни вважають, що російське вторгнення в Україну кардинально змінило загрози та ризики для їхньої національної безпеки, і в нових умовах найкращий спосіб її забезпечити – стати частиною військово-політичного блоку НАТО.

    Москва, своєю чергою, не згодна з рішенням двох суверенних країн, називаючи це помилкою, і вже зупинила постачання електрики до Фінляндії. З погляду російського керівництва, розширення військової інфраструктури альянсу – пряма загроза для країни, яка неминуче спричинить реакцію у відповідь.

    Генсек альянсу зазначив, що НАТО розраховує на “швидкі кроки” щодо оформлення членства Швеції та Фінляндії. Він додав, що альянс “дуже уважно слідкує за тим, що робить Росія, і готовий діяти, якщо Росія спробує напасти на будь-якого його члена”. Він також додав, що Володимир Путін хоче, щоб Україна була переможена, а Європа та Північна Америка розділені. Але вони, за його словами, є єдиними, а Україна цю війну “може і виграти”.

    Що ще стосовно НАТО відбулося за минулу добу:

    • Литва, Латвія, Естонія та Польща попросили НАТО розгорнути на їхніх територіях більше військових сил через побоювання щодо потенційної загрози з боку Росії;
    • Шотландія заявила, що до кінця 2023 року проведе ще один референдум про незалежність, і у разі набуття суверенітету вступить до ЄС та НАТО;
    • Туреччина неофіційно назвала свої вимоги до зняття вето на розширення НАТО.

    Пропонуємо трохи детальніше зупинитися на останньому пункті. Видання Bloomberg на основі анонімної розмови трьох турецьких високопосадовців опублікувало статтю, в якій йдеться про умови, при виконанні яких Туреччина проголосує за вступ Швеції та Фінляндії до альянсу.

    Зокрема, Анкара наполягає на тому, щоб будь-які нові кандидати на членство в НАТО визнали терористами курдські збройні формування та організації, тобто Робочу партію Курдистану не тільки в Туреччині, а й в Іраку та Сирії.

    Туреччина вимагає скасування обмежень на продаж озброєнь, які Швеція та Фінляндія наклали у 2019 році у відповідь на вторгнення у Сирію. На думку високопосадовців, зняття обмежень зі сторони країн-претендентів допоможе полегшити процедуру зняття подібних обмежень з боку США. Зокрема, в статті видання було сказано про бажання Туреччини відновити закупівлю винищувачів F-35. Примітно те, що вето на винищувачі було введено після того, як турецька армія придбала у Росії систему протиракетної оборони C-400.

    Хай там як, але Україну за прискореною процедурою приймати до альянсу побоюються. Прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков прокоментував шлях країн-кандидатів до НАТО та пояснив, чому для Росії Україна в НАТО – погано, а Швеція та Фінляндія – ні:

    “У нас немає територіальних суперечок ні з Фінляндією, ні зі Швецією. У той час як Україна потенційно могла стати членом НАТО, і тоді Росія б мала територіальну суперечку з державою в альянсі, що несе величезні ризики для всього континенту”.

    Д. Пєсков

    Тобто поки такі маніпулятивні погрози й надалі лунатимуть від сусіда, що не відчуває кордонів, НАТО, що першою чергою турбується насамперед про країн-членів, так і буде відстрочувати вступ до альянсу військ, які вже третій місяць поспіль героїчно боронять свою землю від однієї з найчисленніших армій світу.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити