Іспанський "слід" американського долара: сьогодні найвідоміша валюта світу відзначає свій день народження

Сьогодні свій день народження святкує американський долар – найпопулярніша валюта світу, що слугує еталоном міжнародного валютного обміну. Вважається, що саме цього дня у 1778 році американський бізнесмен Олівер Поллок вперше використав відомий нині у всьому світі знак долара – $.
Наразі існує кілька версій походження символу долара. Найбільш поширена у суспільстві версія ґрунтується на припущені, що "$" утворено з абревіатури US (від United States – Сполучені штати) шляхом накладення великої літери “U” на велику літеру "S".
Вперше ствердження про те, що символ "$" – це переплетені літери “U” і "S", які є скороченням слів United States (Сполучені Штати) або Uncle Sam (Дядько Сем), який уособлює їх, було опубліковано у 1876 році в лондонському науковому журналі Notes and Queries із посиланням на неназвану стару газету. Також ця версія наведена зокрема у філософському романі американської письменниці Айн Ренд "Атлант розправив плечі". Проте, попри популярність цієї розтиражованої газетами, художньою літературою і навіть енциклопедіями версії, будь-яких документальних її підтверджень цієї версії не існує.
Менш популярна, але більш авторитетна версія полягає в тому, що символ "$" має "іспанське походження". На той час основними грошовими одиницями в Америці були британський фунт та іспанський долар, від яких країна відмовилась одразу ж після здобуття незалежності. З огляду на це багато дослідників дослідники припускають, що знак долара походить від скорочення слова "песо" у множині (ісп. pesos), яке записувалося як "Ps". Згодом ці літери при письмі почали накладати одна на одну, а потім, наприкінці XVIII століття, велику літеру "P", для зручності скоротили до двох або однієї вертикальної лінії
Наразі ця версія вважається найбільш авторитетною і переконливою. Основним доказом на її користь є лист Олівера Поллока датований як раз 1 квітня 1778 роком, де одна й та сама сума записана спочатку з використанням скорочення "Ps", а потім символу, ідентичного сучасному знаку "$"
Інша версія про зв’язок символу долара з песо ґрунтується на візуальній схожості знака "$" з оповитими стрічкою Геркулесовими стовпами, одним з основних елементів герба Іспанії. Цей символ карбувався на іспанських піастрах (тих самих, про які постійно нагадував папуга Джона Сільвера зі знаменитого роману Роберта Льюїса Стівенсона "Острів скарбів"). Прихильники цієї версії стверджують, що згодом два стовпи перетворюються на дві вертикальні лінії символу долара.

До речі в американського долара є ще один офіційний день народження, який святкується 6 липня. Саме цього дня у 1785 році континентальний конгрес США офіційно проголосив долар національною валютою.
Наразі долари США є однією з основних світових валют світу – їх частка серед всіх інших валют складає 80%. Фінансисти стверджують, що у світовому обсязі перебуває близько $500 млрд. Відомо, що долари мають дуже високу стійкість, вони можуть переносити понад 4 тисяч загинань і не рватися при цьому. "Найстійкіша" купюра номіналом $100, вона розрахована на 5 років експлуатації, тоді як $20 лише на 2 роки.
