Кам’янчанам нагадали про небезпеку раку шкіри
Злоякісні захворювання шкіри складають близько 25% усіх злоякісних пухлин і займають друге місце у структурі онкологічної захворюваності. Про це нагадали в Міському медичному центрі здоров’я та медицини спорту.
Найчастіше трапляється базальноклітинний рак, значно рідше – плоскоклітинний. Меланома зустрічається значно рідше інших форм новоутворень шкіри, але є найбільш злоякісною пухлиною шкіри і має тенденцію до швидкого метастазування.
Рак шкіри виникає переважно на відкритих частинах тіла, понад 70% пухлин розвиваються на обличчі. "Улюбленим" місцем розташування пухлин є лоб, ніс, кути очей, скроневі області та вушні раковини.
За 6 місяців 2022 року в Кам’янському рак шкіри діагностовано у 37 чол., на профоглядах виявлено 21,6%. Меланому діагностовано у 6 чол., на профоглядах виявлено 50%. (за 6 місяців 2021 року рак шкіри діагностовано у 51 чол., на профоглядах виявлено 34%; меланома – 6 чол., на профоглядах виявлено 33,3%). У запущеному стані захворювання не діагностувались.
Фактори ризику злоякісних новоутворень шкіри
Нераціональне харчування (вживання великої кількості продуктів, що містять нітрати й нітрити, сприяє розвитку ракового процесу).
Надмірне вживання алкогольних напоїв.
Паління тютюнових виробів (особливо при локалізації передракових уражень на слизових оболонках ротової порожнини).
Теплове й радіоактивне випромінювання, відвідування соляріїв.
Травми родимок (наприклад, під час гоління).
Опіки, дія ультрафіолетового випромінювання, татуювання (особливо нанесені на пошкоджені ділянки шкіри й на шкіру з ластовинками та родимками).
Спадкові чинники (якщо в сім’ї є випадки раку шкіри, то у родичів існує підвищений ризик розвитку такої патології).
Дуже світла шкіра.
Хронічні захворювання шкіри.
Профілактика:
уникайте перебування на сонці, особливо в період з 11.00 до 17.00, коли сонячні промені особливо активні;
не зловживайте штучною засмагою в солярії (молоді жінки до 28 років, відповідно до рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, зовсім не повинні користуватися приладами для штучної засмаги);
носіть захисний одяг, у тому числі головні убори, широкополі капелюхи, а також сонячні окуляри, які захищають від ультрафіолетового випромінювання. Категорично забороняється заклеювати родимки пластиром;
застосовуйте сонцезахисні креми. Щоденне використання сонцезахисного крему на руках та обличчі знижує частоту захворювання на плоскоклітинний рак. У дітей з високою ймовірністю розвитку раку шкіри застосування сонцезахисних засобів сприяє зниженню інтенсивності появи родимих плям;
на виробництві, пов’язаномуз ризиком впливу канцерогенних речовин, дотримуйтесь техніки безпеки;
оглядайте Вашу шкіру від голови до ніг щомісяця;
відвідуйте дерматолога принаймні один раз на рік для професійного обстеження шкіри.
Злоякісні новоутворення шкіри не є вироком для пацієнта. Прогноз для хворих залежить від своєчасно поставленого діагнозу. На сучасному етапі розвитку клінічної онкології є всі можливості ефективно боротися із цією недугою. Дуже важливо вчасно виявити новоутворення і вибрати правильну тактику лікування, щоб допомогти пацієнту назавжди позбутися хвороби.
Залежно від форми злоякісне новоутворення шкіри може виглядати як поверхнева ерозія, бляшка або вузол. Частіше протікає безсимптомно, проте можливі виразки, кровоточивість і біль. Якщо ви помітили на своїй шкірі якісь зміни – негайно зверніться за консультацією до сімейного лікаря чи пройдіть обстеження в онкодиспансерному відділенні КНП КМР "Міська лікарня №9" за адресою: проспект Аношкіна, 72. Телефон для довідок: 068-796-49-43.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram