+380971399964 kp-mis@ukr.net
Кам'янське

вологість:

тиск:

вітер:

USD

36.56

EUR

37.38

Вівторок, 9 Серпня 2022 07:08:22
+380971399964 kp-mis@ukr.net

USD

36.56

EUR

37.38

новини на пульсі:

Кам’янчанам розповіли про історію Конституції України

27 Червня, 2022

28 червня виповнюється 26 років з дня прийняття Основного Закону. Напередодні державного свята фахівці архівного управління міської ради розповіли кам’янчанам про історію Конституції України.

Архівісти наголосили: Конституція як державний закон була прийнята ще за часів Ярослава Мудрого – це була кодифікація законів Київської Русі, в основі якої перебувало давньоруське звичаєве право. Цей збірник ХІ століття був одним із перших літописних кодексів судових законів княжої доби.

Наступним кроком у законотворчому процесі став Договір-Конституція Пилипа Орлика 1710 року, який прийнято вважати однією з перших європейських конституцій Нового часу. Але цей документ не набув чинності, адже був написаний в умовах вигнання.

Лише через два століття відбулася спроба створення нової Конституції. Мова йде про «Статут про державний устрій, права і вільності УНР», прийнятий Центральною Радою 29 квітня 1918 року, в останній день існування самої Центральної Ради. Українська Народна Республіка проголошувалась самостійною, суверенною, незалежною державою. На жаль, Конституція УНР теж не була реалізована.

За радянської влади в Україні прийнято чотири Конституції УРСР – 1919, 1929, 1937, 1978 рр., які були повністю формальними та скопійованими із союзних конституцій.

У 1990 році, під час проголошення Верховною Радою УРСР державного суверенітету, Декларація про державний суверенітет України стала підґрунтям для «Акта проголошення незалежності України» та майбутньої Конституції.

Протягом 1990–1996 років Конституційна комісія, політичні партії та науковці запропонували 15 проєктів Конституції України. Обговорювався проєкт Конституції і в постійних комісіях Дніпродзержинської міської Ради народних депутатів. Нардепи всіх рівнів надавали пропозиції до Тимчасової спеціальної комісії з доопрацювання проєкту Конституції України.

У ніч з 27 на 28 червня 1996 року Верховна Рада нарешті ухвалила Основний Закон. Конституція України як вищий законодавчий акт визначила базові принципи організації вищих органів держави і місцевого самоврядування, їх відносини і компетенцію, а також права, свободи і обов’язки громадян.

«Навіть у тяжкі часи сьогодення, коли у країні йде неоголошена війна, а російська федерація нахабно порушила та зазіхнула на територіальну цілісність незалежної України, варто пам’ятати, який тернистий шлях нам доводиться проходити до Свободи», – зазначають архівісти.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

більше цікавих відео у телепроектах

назад до всіх новин