Кам’янчанам розповіли про види військових повісток і правила їх вручення
Днями фахівці Кам’янського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги провели лекцію на тему: "Військові повістки: види та порядок вручення". Для тих, хто не міг бути присутнім, опублікували запис лекції та тези.
Стаття 65 Конституції України передбачає, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Основні положення щодо проходження військової служби визначені Законом України "Про військовий обов’язок та військову службу".
Відповідно до ст. 15 Закону на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.
Види повісток:
1) Повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних;
Даний вид повістки вручається призовнику для внесення відомостей до бази щодо особи призовника, його сімейного стану, інформації про працевлаштування, наявність чи відсутність дітей. Результатом такої перевірки можуть бути виявленні підстави для звільнення від служби в армії.
2) Повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК);
Повістка, яка зобов’язує призовника пройти медичне обстеження.
3) Повістка-призов на строкову військову службу;
У такій повістці вказано термін, у який потрібно з’явитися до призовної дільниці. Окрім того в такій повістці зазначається, що при собі необхідно мати.
4) Мобілізаційне розпорядження;
Здебільшого мобілізаційне розпорядження вручається під час оголошення мобілізації військовозобов’язаним особам, котрі пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби.
Оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці здійснюється за розпорядженнями керівників районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Вручення повісток проводиться через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності.
Де може бути вручена повістка?
Законодавством чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, а тому вручення повістки на вулиці, блокпостах, за місцем проживання тощо не є незаконним. Основна умова – встановлення особи, якій вручається така повістка, що здійснюється на підставі документів, що посвідчують особу (паспорт, посвідчення водія тощо).
Повістки заповнені з порушенням. Що робити?
Повістку можна оскаржити, якщо в ній є порушення! Звертатися зі скаргою можна у свій військкомат, Міністерство оборони або Національну поліцію.
Якщо у представника ТрО чи іншої особи є пусті бланки з підписом начальника військкомату та печаткою, і він просто заповнює їх сам – це порушення. Якщо повістку складено уповноваженим ТЦКСП з помилками – це також порушення.
Від підписання такої повістки можна відмовитися, про що уповноваженою особою буде складено акт, краще це робити за участю свідків. Такий акт мають передати до військомату, а потім до поліції. Також можна підписати неправильно складену повістку, але вказати про наявність помилок. Там немає поля для цього – можна зробити напис на вільному місці, поставивши дату і підпис. Також можна вказати, що є факти підробки документа, тому що повістку заповнює неуповноважена особа або вона складена з помилками.
Якщо повістку все-таки вручили, це вже є підтверджений юридичний факт. Тому, поки йде судове оскарження цього юридичного факту, людину можуть притягнути до відповідальності.
Якщо людину викликали, але вона не прийшла (навіть якщо триває процес оскарження), місцеві ТЦКСП можуть трактувати це як ухилення від мобілізації, що тягне за собою кримінальну відповідальність.
Яка відповідальність за нез’явлення за повісткою до військкомату?
За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності відповідно до ст. 210-1 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн.).
За ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, винну особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 335 Кримінального кодексу України, яка передбачає обмеженням волі на строк до трьох років
Ст. 336 ККУ передбачена кримінальна відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. За вчинення даного злочину передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram