Кам’янчанам розповіли, як діяти при загрозі обстрілу
Артилерійський обстріл – один із найбільш небезпечних видів вогневого ураження, у результаті якого можлива велика кількість випадкових жертв. Як діяти при загрозі обстрілу, розповів начальник відділу взаємодії з правоохоронними органами та цивільного захисту Кам’янської райдержадміністрації Ігор Високопоясний.
Якщо обстріл застав вас на вулиці
Негайно ляжте на землю (канаву, яму), щільно притуліться до якогось виступу: бордюру, клумби, забору або іншої бетонної конструкції та накрийте голову руками. Найчастіше причиною поранення є не пряме влучання снаряду, а результат потрапляння уламків та вплив вибухової хвилі. Снаряди та міни вибухають на верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву летять на висоті 30-50 см над поверхнею землі.
Якщо обстріл застав вас у будівлі
Негайно зійдіть в підвал. Якщо підвал відсутній або зачинений, зайдіть до сусідів на першому поверсі. Існує правило: чим нижче спустишся, тим безпечніше. Як правило, снаряди влучають у верхні поверхи.
Якщо артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу зреагувати, швидко йдіть у кімнату, протилежну напряму, звідки ведеться обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни, не стійте навпроти. Найчастіше уламки потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість, завчасно заклейте скло вікон скотчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з піском, важкими меблями, речами.
Якщо під час обстрілу ви знаходитеся в транспорті (маршрутному таксі, тролейбусі, трамваї)
Попросіть водія зупинити транспортний засіб. Вийдіть з транспортного засобу, відбіжіть якнайдалі від багатоповерхівок та промислових об’єктів, ляжте на землю та закрийте голову руками.
Якщо вибухи застали вас у дорозі на власному автомобілі – не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу. Зупиніться, вийдіть з автомобіля та відбіжіть якомога далі від дороги.
Загальні вимоги до укриття
Воно має бути заглибленим і разом з тим знаходитися подалі від споруд, які можуть обвалитися на вас зверху при прямому попаданні або спалахнути. Ідеальний захист дає траншея або канава (подібна до окопу) глибиною 1-2 метри, на відкритому місці.
Укритися під час артилерійського обстрілу можна:
– у спеціально обладнаному укритті;
– у підземному переході;
– в будь-якій канаві, траншеї, ямі;
– в трубі водостоку під дорогою;
– вздовж високого бордюру чи підмурку паркану;
– у підвалі під капітальними будинками старої забудови;
– в оглядовій ямі гаражу, станції технічного обслуговування;
– в каналізаційних люках;
– у "воронках", що лишилися від попередніх обстрілів.
Не можна використовувати для укриття:
– під’їзди будинків;
– місця під технікою (вантажівкою, автобусом тощо);
– не підготовлені для укриття підвали;
– укриття, розташовані ближче, ніж за 30-50 метрів від багатоповерхових будівель;
– проходи поміж штабелями, контейнерами, будівельними матеріалами.
Після закінчення артилерійського обстрілу
Зачекайте приблизно 10 хвилин. Обережно підніміться, уважно огляньте місцевість навколо себе, пересувайтесь не кваплячись та уважно оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. Не піднімайте з землі незнайомі вам предмети. Снаряди можуть бути касетними, і місцевість в результаті застосування спеціальних боєприпасів може бути замінована. Бойові елементи касетних боєприпасів та снаряди, які не підірвалися, можуть вибухнути від найменшого дотику. Уважно слідкуйте за дітьми і підлітками, не дозволяйте їм торкатися будь-яких предметів.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram