Кам’янське: у числі міст з найбільшим рівнем забруднення

З нагоди Всесвітнього дня екології необхідно звернути увагу на екологічні виклики, з якими стикаються промислові міста України, зокрема Кам’янське. Згідно з даними дослідження UA War Infographics, Кам’янське, Дніпро, Миколаїв та Одеса входять до переліку міст з найбруднішим повітрям у країні. Результати показують, що війна значно погіршила екологічний стан України, зокрема через вплив на якість повітря. Постійні бойові дії, що включають детонацію боєприпасів, використання артилерії, пожежі в екосистемах та руйнування нафтобаз і автозаправних станцій, спричиняють неконтрольоване забруднення атмосфери. За даними дослідження, з 24 лютого 2022 року по 6 березня 2023 року в атмосферу було викинуто 82 тонни небезпечних речовин через пожежі на нафтосховищах та в лісах. Однак через зупинку або зменшення виробництва на багатьох підприємствах обсяг викидів дещо знизився у 2022 році, що стало наслідком порушення логістичних ланцюгів.

Екологічний стан у Кам’янському

У 2023 році Кам’янське забезпечило понад 13% від загального обсягу промислових викидів по області, що свідчить про високий рівень техногенного навантаження. Викиди на одну особу в Кам’янському становлять 347,9 кг, а щільність викидів на квадратний кілометр — 603,9 тонни. Ці показники є одними з найвищих у Дніпропетровській області та суттєво впливають на екологічну ситуацію та здоров’я мешканців.

В атмосферному повітрі Кам’янського зафіксовано перевищення гранично допустимих концентрацій за такими показниками:

  • пил — у 2,5 рази;
  • діоксид азоту — у 1,6 рази;
  • фенол — у 2,2 рази;
  • аміак — у 1,1 рази;
  • формальдегід — у 2,2 рази.
Кам’янське: у числі міст з найбільшим рівнем забрудненням / Фото : saveecobot

Згідно з програмою державного моніторингу якості атмосферного повітря, у Кам’янському функціонує мережа пунктів спостереження. Це дозволяє відслідковувати динаміку змін в екологічній ситуації та виявляти критичні забруднюючі речовини. Однак, для поліпшення екологічної ситуації потрібен цілий комплекс заходів, що включає не лише моніторинг, але й зниження виробничих викидів, поступову заміну застарілих підприємств на екологічно чисті технології.

Станом на 26 жовтня 2024 року індекс якості повітря, що  базується на вимірюванні твердих часток ( PM2.5 та PM10 ), озону ( O3 ), діоксиду азоту ( NO2 ), діоксид сірки ( SO2 ) та викиди вуглецю (Monophilic carbon monoxide) складає 126, що є достатньо небезпечним показником, особливо для вразливих груп населення та дітей. 

Вплив забруднення на здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) звертає увагу на те, що екологічні ризики щороку стають причиною мільйонів смертей, і більше половини випадків смертей у світі пов’язані з забрудненим повітрям. У Кам’янському екологічні фактори підвищують ризики респіраторних захворювань, раку та серцево-судинних патологій, що є типовими для промислових регіонів.

Проблема екологічного стану Кам’янського нагадує про потребу у відповідальних діях та розробці стратегії захисту довкілля, яка сприятиме зниженню техногенного навантаження і підвищенню якості життя.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити