Масниця йде – весну веде: традиції, обряди та частування

Масниця чи Сиропусний тиждень – час, коли народ оживляється в передчутті весни, прощаючись із зимовими морозами та готуючись зустріти нове життя, яке розквітає разом із природою. Цього року святкування починається 24 лютого в понеділок, а завершиться Прощеною неділею, 2 березня. Кожен день Масниці має свою назву та певні традиційні обряди.

Зустріч (понеділок)
У цей день готують налисники, вареники та пироги для частування, виготовляють опудало та роблять крижані гірки, адже за повір’ям: що далі мчать сани і що голосніше лунає сміх над крижаною горою, то щедрішим обіцяє бути врожай.
Загравання (вівторок)
День змагань. Кажуть, якщо засватати наречену на Колодія – це до скорого одруження, тож у вівторок ходили на оглядини.
Ласунка (середа)
День частувань, коли прийнято ходити до тещі на обід. Господині рясно заповнюють святковий стіл традиційними стравами та пригощають гостей.
Розгуляй (четвер)
День веселощів та забав. Саме з цього дня починається Широка Масниця, під час якої не можна працювати до кінця тижня.

Тещині вечірки (п’ятниця)
День, коли зять запрошує та щедро пригощає свою улюблену тещу. За повір’ям, якщо виконати всі обряди, то теща та зять будуть жити у злагоді.
Посиденьки зовиці (субота)
Дівчина має гостинно прийняти родичів чоловіка, частуючи їх млинцями. А свекр та свекруха дарують невістці подарунок, що є символом їх ставлення до неї.
Прощена неділя
Згідно з народною та релігійною традицією, цього дня варто щиро попросити вибачення у рідних і близьких, аби з чистою душею увійти в Піст.
Тож Масниця – це не лише про гуляння, а й про відродження, радість та єдність родини і громади.