• UA
  • RU
  • Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України

    Президент Зеленський провів перший дводенний установчий саміт формули миру у суботу, 15 червня, у швейцарському Бюргенштоці, неподалік від Люцерна.

    У ньому взяли участь 92 країни з п’яти континентів, з яких 57 були лідерами. Звертаючись до резолюції Генасамблеї ООН, теза про "війну Росії проти України" була відображена в спільній декларації за підсумками саміту. У кінцевому комюніке свідомо включили лише три пункти формули миру, які були підтримані більшістю країн, особливо країнами Півдня:

    • про ядерну та продовольчу безпеку,
    • обмін всіх військовополонених,
    • повернення цивільних і дітей України, які були депортовані та незаконно вивезені. Хоча це також робилося з метою залучення Китаю.

    Росія не була включена в саміт, що стало причиною відмови Індії, Бразилії, Саудівської Аравії, ПАР, ОАЕ, Вірменії та інших підтримати фінальне комюніке саміту, хоч їхні представники були присутні в Бюргенштоці. Пекін взагалі відмовився від участі, а Ірак та Йорданія відкликали свої підписи. Наразі 78 країн підтримали підсумкову декларацію. Пізніше їх може бути ще більше, оскільки документ доступний для підпису. Тим не менш, якщо взяти до уваги резолюцію Генасамблеї ООН від лютого 2023 року, яка вимагала негайного виведення російських військ з України, її підтримали 141 держава.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

     Головна тема саміту

    Першочергово – це масштаби трагедії в Україні. Пошук шляхів як закінчити найбільшу від кінця Другої світової війну в Європі, геноцид, який провадить РФ щодо українського народу, депортацію наших дітей, випалені вщент міста, зруйновану інфраструктуру та десятки тисяч вбитих і поранених цивільних і військових українців Саміт має на меті пошук мирного врегулювання українсько-російської війни, базуючись на положеннях Української формули миру.

    У 2022 році під час Саміту лідерів G20 (Індонезія) Президентом України Володимиром Зеленським був оприлюднений зміст з 10 пунктів Української формули миру. Для її реалізації у 2023 році проводилися зустрічі на рівні послів понад 80 країн, акредитованих в Україні, а також чотири зустрічі радників з питань національної безпеки, які відбулися в Копенгагені, Джидді, на Мальті та у Давосі.

    Роль Китаю у цій грі

    Лише раз представник Китаю взяв участь у зустрічі зовнішньополітичних радників у саудівський Джидді, що Держдеп США назвав “продуктивним”. Але в червні все змінилося, і стало зрозуміло, що Китай не буде брати участі в саміті миру, та не хоче впливати на Росію. Також американці звинуватили Китай у допомозі російському ОПК втриматися на плаву.

    “На жаль, це прикро, що така велика незалежна потужна країна, як Китай, є інструментом в руках Путіна. Це вже не лише підтримка Росії, це фактично підтримка війни, бо якщо ти не підтримуєш саміт миру, значить все, що відбувається, для тебе нормально”, – наголосив український президент.

    Результати першого саміту

    Зеленський сказав, що об’єднати вдалося 101 країну та міжнародну організацію. За його словами, також є держави, які не беруть участі, але висловили зацікавленість. Комюніке саміту буде відкритим для підписання країнами, які не приїхали. 

    “Спочатку Копенгаген, Данія, де була закладена гарна основа, далі Саудівська Аравія – фантастична гостинність, яка допомогла нам залучити більше країн. На наступному етапі була зустріч у Мальті – дуже продуктивна. І четверта зустріч була у Давосі, тоді взяли участь уже 82 учасники, і саме після тієї зустрічі стало зрозуміло, і після нашої розмови, пані президенте, під час мого візиту до Швейцарії, що ми готові до першого інавгураційного саміту миру. Швейцарія допомогла надзвичайно ефективно його реалізувати, з абсолютної увагою для кожного учасника”, – сказав Зеленський.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Президентка Швейцарії Віола Амгерд на конференції зауважила що : “Мешканці охоплених війною регіонів вже майже два з половиною роки переживають безмірні страждання. Ерозія поваги до міжнародного права шкодить не лише вам, а – у тривалій перспективі – всім. Якщо ми хочемо направити процес у напрямку миру, треба буде колись залучити і Росію – це всім зрозуміло. В якості міжнародної спільноти ми можемо зробити внесок у підготовку простору для прямих перемовин між сторонами, що воюють”.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Україна розраховує, що Китай також долучиться до мирного процесу, повідомив голова Офісу президента Андрій Єрмак. Він додав, що Китай на саміті не присутній, але стежить за ним.

    Не тільки Китай, але і Росія стежила за цим самітом за допомогою своїх журналістів, на цьому наголосила Швейцарія.

    Швейцарія в межах саміту запропонувала створити простір для прямих переговорів України з Росією. Президентка Віола Амгерд, яка приймала саміт, сказала, що якщо “ми хочемо направити процес у напрямку миру, треба буде колись залучити і Росію – це всім зрозуміло. В якості міжнародної спільноти ми можемо зробити внесок у підготовку простору для прямих перемовин між сторонами, що воюють”.

    На це президет України заявиви що : "зараз тут немає Росії, тому що якби Росія була зацікавлена в мирі – не було б війни. Ми повинні вирішувати разом, що означає справедливий мир для світу та яким чином він може бути досягнутий".

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Єрмак доповнив Віолу Амгред, і сказав, що спільний план всіх цивілізованих та відповідальних країн щодо миру в Україні може бути переданий представникам Росії. Заступник Керівника Офісу Президента Ігор Жовква, уточнив, що прямих переговорів із росіянами в межах саміту бути не може – це навіть не обговорюється.

    Висновки президентів країн

    У межах заходу відбулося перше пленарне засідання саміту, де за одним столом зібралися лідери та високопосадовці різних країн, а також представники організацій.

    Під час виступів президент Франції Еммануель Макрон сказав, що миром не може стати українська капітуляція.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що замороження російсько-українського конфлікту сьогодні призведе лише до подальшої агресивної війни.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Польський президент Анджей Дуда поклав відповідальність за війну винятково на Росію, але закликав не забувати про роль Олександра Лукашенка.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    А фінський президент Стубб висловив точку зору, що Україна починає мирний процес із позиції сили.

    Мирний саміт Швейцарії: як налаштовані президенти інших держав відносно України/ Фото з інтернету

    Ймовірні події другого саміту

    Президентка Швейцарії Віола Амгерд стверджує, що другий такий мирний саміт може відбутися протягом наступних п’яти місяців до президентських виборів у Сполучених Штатах, де Путін, незважаючи на ордер Міжнародного кримінального суду на його арешт, може взяти участь. Україна вже веде переговори з кандидатами на другий саміт, заявив Володимир Зеленський. ЗМІ стверджують, що це Швейцарія, ОАЕ та Саудівська Аравія, де український президент перебував під час візиту напередодні першого саміту у Бюргенштоці. Крім того, багато людей вважають, що саме Київ має досягти миру за допомогою неприємних компромісів.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити