На Дніпропетровщині масово прокидаються гадюки: що робити, якщо вас вкусила змія
На півдні області уже була помічена степова гадюка. Цей вид занесено до Червоної книги, але на Дніпропетровщині їх водиться чимало. Наприкінці березня, як тільки стає тепло, вони масово прокидаються.
Чи небезпечний укус гадюки?
Летальних випадків після укусів гадюки майже немає, але іноді отрута викликає сильну алергічну реакцію, що може призвести до тяжких наслідків.
Гадюки не атакують першими, а при зустрічі з людиною намагаються сховатися. Спровокувати змію на укус можна агресивною поведінкою, якщо спробувати її вбити чи випадково на неї наступити.
Небезпечними є сонні гадюки, які тільки-но прокинулися. Якщо зачепити такого повзуна, то він може вжалити людину, яка його потурбувала.
Укус степової гадюки не смертельний, але несе за собою неприємні для здоров’я наслідки.
Серед симптомів, які може відчути людина після укусу гадюки:
- біль, який наростає разом із набряком;
- упродовж 48 годин після укусу можуть запалитися лімфатичні судини та виникнути тромбофлебіт;
- на місці укусу може виникнути некроз;
- підвищена температура, тиск;
- виникає нудота.
Навесні отрута гадюки токсичніша, ніж улітку. Що ближче місце укусу до голови, то він небезпечніший. Однак отрута гадюки для дорослої здорової людини не смертельна. Найбільшу небезпеку вона становить для дітей, хворих та людей похилого віку. Особливо небезпечні укуси в шию чи голову.
Що робити, якщо вас вкусила гадюка?
Зазвичай на рік офіційно реєструють 30–50 випадків укусів змій. Офіційна статистика свідчить, що за останні 10 років такі інциденти не призводили до летальних фіналів.
Приблизно 70 % укушених взагалі не відчували ніяких симптомів або відчували пекучий біль безпосередньо в місці укусу.
Звісно, в польових умовах дотриматися всіх пунктів майже не реально. Але ось алгоритм, який базується на вимогах клінічного протоколу:
- Очистити місце укусу (зняти одяг, промити рану), щоб залишки отрути не потрапляли в рану. Якщо це кінцівка, треба зняти всі каблучки, годинник. Бо через алергічну реакцію місце укусу почне набрякати.
- Необхідно уповільнити розповсюдження отрути по тілу. Для цього допоможуть горизонтальне положення постраждалого та знерухомлення місця укусу, спокій.
- Зону ураження отрутою слід охолодити. Якщо, звісно, знайдеться лід і холодильник.
- Мінімізувати кількість отрути в організмі – давати багато пити та по змозі дати сечогінні препарати.
- Надалі надавати постраждалому медикаментозну допомогу. Для послаблення дій отрути даємо преднізолон 30-60 мг.
- Знімаємо алергію за допомогою антигістамінних препаратів: діазолін, димедрол, лоратідін тощо.
- Даємо протизапальне – дексаметазон або аналоги. Підтримка серцевої діяльності – кордіамін або інше.
- Бажано відправити постраждалого до лікарні, щоб лікарі спостерігали за хворим.
Чого не треба робити:
- Припікати, розрізати рану, робити кровопускання, обмивати марганцівкою – це завдасть додаткового травмування й ніяк не допоможе. У гадюки гострі та довгі зуби, тому зовнішні маніпуляції ніякого впливу не зроблять.
- Накладання джгута заборонено, бо може спричинити ампутацію кінцівки. Гадюча отрута – некротизуюча й у разі, якщо кровотік буде зупинений, може спричинити гангрену.
- Алкоголь, їжа, активні рухи будуть пришвидшувати дію отрути.
- Відсмоктувати з рани отруту – немає єдиного погляду щодо ефективності цієї процедури. Якщо ми говоримо не про спеціальні відсмоктувачі. Але ними ще треба вміти користуватися й мати їх у наявності.
Отже, підсумовуючи сказане, хочемо підкреслити, що шанс бути укушеним отруйною змією досить малий. І здебільшого для вояків отрута гадюки не становить великої небезпеки. Але краще бути обізнаним і діяти правильно, якщо прикрий інцидент уже стався.
25.03.2024 р . Зовсім поруч з м. Кривий Ріг ( біля “Даманського”) Гадюка степова .вже прокинулась , вигрівається на сонечку! / Фото: Природа Криворіжжя. Фейсбук