• UA
  • RU
  • Перехід на літній час: 7 несподіваних фактів про суперечливу традицію

    15 Березня, 2024

    Наступний перехід на літній час буде у березні 2024 року – о 3 годині 31 березня. Цієї ночі стрілки годинників слід перевести на годину вперед, а отже, спати ми будемо на годину менше.

    Україна почала переводити годинник в 1981 році, разом з іншими союзними республіками СРСР. З цієї дати переведення годинників стало регулярними. Ще більше цікавих фактів про переведення годинника на літній та зимовий час читайте нижче.

    Невимушена пропозиція Бенджаміна Франкліна

    Хоча Франкліну часто приписують винахід концепції переходу на літній час у тому вигляді, в якому ми його знаємо, він лише запропонував під час свого візиту до Франції парижанам прокидатися раніше, щоб заощадити гроші на мастилі для ламп і свічках у сатиричному есе, опублікованому в “Journal de Paris” у 1784 році. Бо самому було комфортніше спозаранку працювати біля вікна із документами, коли вранішнє сонце освічувало його кабінет.

    Насправді все заради війни

    Німеччина запровадила літній час у 1916 році для економії пального під час Першої світової війни. Сполучені Штати прийняли цю практику в 1918 році, але перехід на літній час не був стандартизований по всій країні до прийняття Закону про єдиний час 1966 року, який надав федеральному уряду нагляд за зміною часу.

    Менше половини світу це роблять

    Близько 70 країн дотримуються переходу на літній час по всій країні або в певних регіонах. Більшість африканських та азійських країн, включаючи Індію, Китай та Японію, взагалі не переводять годинники.

    Близько 135 країн або ніколи не вводили подібну практику, або повністю відмовилися від неї.

    Хвороблива адаптація

    Перехід на літній час несе величезну шкоду для здоров’я. Вчені впевнені: якщо навіть людина не відчуває дискомфорту від переходу на літній час, її організм відгукується на раптову необхідність спати на годину менше особливо гостро. Вчені навіть вирахували, скільки часу займає адаптація до нового режиму.

    Доведено, що будь-які зрушення стрілок викликають зміни у звичному режимі людини. Адаптація до нового режиму пробудження буде проходити близько двох тижнів. У цей час людина може бути дратівливою.

    Стрес у кримських школярів

    З самого початку війни в анексованому Криму Росія демонструвала явне бажання привласнити ці території. Був введений в обіг російський рубль, а навчання перебудовано під російські стандарти. Також були зміни і в часі.

    В кінці березня 2014 року Крим увійшов в часовий пояс UТС+4, перевівши стрілки відразу на 2 години вперед. У зв’язку з цим корективи внесли, наприклад, в програму навчання школярів.

    У березні 2014 року кримських школярів відправили на весняні канікули на тиждень пізніше. Час відпочинку дітей перенесли з 24 на 31 березня як раз з цієї причини – дітям було складно перебудуватися на двогодинний перехід. Також був зафіксований високий рівень захворюваності в цей період.

    Примітно, що, незважаючи на використання часового поясу UTC+4, географічно Крим розташований в зоні часовий пояс UTC+2.

    Ніби економимо електроенергію

    Кожен рік вчені проводять нові дослідження відкриття, доводячи неспроможність ідеї економити електрику переведенням стрілок годинника. Але комплексний аналіз того, скільки ж конкретно переведення годинників дозволяє економити нашій країні, насправді рідкість. Деякі дослідження говорять, що цифра значна: 1 млрд квт/год! Але від загального обсягу споживаної електроенергії це лише мала частка, близько 0,5%.

    Помилка у вічному конфлікті

    У вересні 1999 року Ізраїль перейшов на зимовий час. А в Палестині він не змінився. Група терористів підготувала бомби з годинниковими механізмами і передала спільникам – ізраїльським арабам. Однак, встановлені на палестинський час, всі бомби детонували за годину до запланованого ізраїльського часу вибуху, убивши трьох терористів, а не пасажирів автобусів, для яких вони були призначені.

     

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    Пальне по 60 грн/л: що робити, щоб авто менше «їло»

    Розповідаємо, як їздити, щоби економити бензин на «механіці» або з коробкою «автомат». Експлуатація транспортного засобу...

    Пів року ґвалтував власну 5-річну племінницю: на Дніпропетровщині судитимуть педофіла

    Прокурори Синельниківської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт стосовно місцевого мешканця за фактом вчинення...

    У Кам’янському налагоджено виробництво дронів та засобів радіоелектронної боротьби

    В рамках співпраці громадських організацій «Бджола» та «Благодійний фонд «Ми з Кам’янського» в нашому місті...

    Де у Кам’янському військові та ветерани можуть отримати безоплатні стоматологічні послуги

    Міністерство охорони здоровʼя України спільно з Національною службою здоровʼя України запустило пілотний проект «Зубопротезування окремих...

    Бутерброд як витвір мистецтва: як зробити шедевр за допомогою звичайного редису

    Іноді, щоб здивувати рідних та близьких – достатньо зробити звичайнісінький бутерброд. Навіть на кухні можна...