Першоцвіти – перші посмішки весни! Чому не варто зривати першоцвіти та як за це можуть покарати
До Червоної книги України занесені 56 видів рослин, що зустрічаються на території Дніпропетровщини, серед них зустрічаються 15 видів першоцвітів, які занесені до Червоної книги України. Це різні види підсніжників, сон-трава, горицвіт, тюльпан дібровний, шафран, півонія, рябчик, черемша.
Поява першоцвітів означає початок певного взаємопов’язаного процесу в природі. І якщо вони вже квітнуть, значить з’являться комахи, які їх запилюють.
Сенс раннього цвітіння, щоб комахи встигли їх запилити до того моменту, як в цих місцях або підніметься висока трава, десь в степу чи в лісі, або ж на деревах виросте листя і першоцвітів просто стане не видно. Комахам потрібні первоцвіти не лише для запилення, а й живлення, адже вони прокидаються ранньою весною і харчуються нектаром цих рослин.
"Щороку оновлюємо екологічний паспорт області. Додаємо нові рослини і вилучаємо інші. Іноді щастить натрапити на такі, що раніше не зустрічалися у дикій природі регіону. Наприклад, минулого сезону вперше побачили червонокнижний підсніжнік складчастий. Квітка виросла на території Дніпровсько-Орільського заповідника", – зазначила директорка департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОВА Ірина Понікарова.
Деякі рослини, які раніше вважалися рідкісними, з часом добре розростаються. Тоді вони перестають бути червонокнижними, каже ботанік, науковий співробітник Дніпровсько-Орільського заповідника Дмитро Ганжа. Наприклад, таке трапилося з сальвінією плаваючою та водяним горіхом.
В Україні за придбання та збут квітів з Червоної книги передбачено штрафи від 1,7 тис. грн до 3,4 тис. грн з конфіскацією рослин.
Що загрожує порушникам?
- для тих, хто зриває червонокнижні рослини, передбачено покарання: від 510 грн до 850 грн на громадян та від 850 до 1,4 тис. грн на посадових осіб з конфіскацією квітів (ст. 90 КУпАП);
- за незаконну купівлю та продаж первоцвітів штраф становить від 510 грн до 1, 7 тис. грн (ст. 88-1 КУпАП);
- за ті ж дії щодо рослин, які ростуть на території природно-заповідного фонду і занесені до Червоної книги України, або ж охороняються відповідно до міжнародних договорів нашої держави, покарання – від 1, 7 тис. грн до 3, 7 тис. грн з конфіскацією рослин (ч.2 ст.88-1 КУпАП).
- за один екземпляр незаконно зірваної червонокнижної рослини, передбачена відповідна компенсація за її знищення. Сума в кожній області відрізняється, становить від 30 до 62 грн у залежності від області та виду рослини. За черемшу, шафран чи підсніжник доведеться сплатити від 31 до 62 грн, за сон траву – від 37 грн до 62 грн.
Збережемо біорізноманіття нашої держави!
Раніше ми писали: Розміром з пів синички: у Дніпрі помітили найменшу пташку України