Сьогодні Рада ЄС ухвалила постанову, яка дозволяє тимчасову лібералізацію торгівлі та інші торгові поступки щодо певних українських товарів. Це означає, що протягом одного року ввізне мито на весь український експорт до Європейського Союзу не сплачуватиметься.
Завдяки цим заходам ЄС суттєво підтримує економіку України.
Неспровокована та невиправдана загарбницька війна Росії проти України мала руйнівний вплив на виробничі потужності країни, транспортну інфраструктуру та вихід до Чорного моря, а також на її ширші можливості торгівлі з рештою світу.
Сьогоднішнє рішення буде діяти протягом одного року і призупинить, зокрема:
– усі ті тарифи згідно з Розділом IV Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, яка встановлює глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), яка ще не була лібералізована. Призупинення охоплює:
промислову продукцію, що підлягає поступовому скасуванню до кінця 2022 року, фрукти та овочі, що підлягають системі вхідних цін, а також сільськогосподарську продукцію та перероблену сільськогосподарську продукцію, що підлягають тарифним квотам, стягнення антидемпінгових мит на імпорт з України, та
Тепер, коли регламент прийнято як Європейським парламентом, так і Радою ЄС, він буде підписаний та опублікований в Офіційному журналі. Рішення набере чинності на наступний день після його публікації.
Євросоюз є одним з основних торговельних партнерів України. У 2021 році країни ЄС придбали 40% експортованих з України товарів. Водночас Україна є 15-м торговельним партнером ЄС, що купує 1,2% європейського експорту.
Раніше Україна та Велика Британія підписали угоду про двостороннє скасування імпортного мита та тарифних квот терміном на 1 рік, яка за домовленістю сторін може бути пролонгована. Пізніше мита на українські товари скасувала також Канада.
Задля підтримки металургійної галузі, однієї з найважливіших для економіки України, США на рік скасували 232 мита на українську сталь та вироби з неї.