Реформа вищої освіти: які виші закриють в Україні
У Міносвіти анонсували реформу вищої освіти. Зокрема, вона передбачає скорочення кількості вищих навчальних закладів, приєднання малопотужних вишів до більш потужних, а також підсилення матеріальної бази укрупнених вишів. Крім того, кількість закладів вищої освіти в містах буде прив’язана до кількості населення міста.
Відповідно до планів Міносвіти, в Україні зі 164 вишів має залишитись не більше 100. Про це йшлося на засіданні “Союзу ректорів вищих навчальних закладів України” за участю міністра освіти Оксена Лісового.
Як написав у своєму Facebook ректор Херсонського державного університету Олександр Співаковський, у планах Міносвіти – приєднання малопотужних вишів до більш потужних, а також підсилення матеріальної бази укрупнених вишів. Крім того, кількість закладів вищої освіти в містах залежатиме від кількості проживаючих в ньому людей.
За інформацією Співаковського, вже у 2024 році об’єднають виші у Дніпрі, Миколаєві, Одесі, Харкові, Кривому Розі, Львові, Житомирі, Луцьку, Кам’янці-Подільському, Рівному та Умані.
Насамперед ліквідації підлягатимуть заклади, в яких навчається менше 5 тисяч студентів. Їх приєднуватимуть до більших закладів освіти за такими принципами:
- заклади освіти соціально-гуманітарного, педагогічного та природничого напрямів будуть приєднані до класичних університетів;
- заклади технічного та будівельного профілю – до політехнічних вишів;
- аграрні, харчові та ветеринарні – до технологічних вишів.
Після об’єднання виші отримають по 1,5 млн доларів інвестиційних коштів. Крім того, у містах сформують укрупнені інноваційні центри, в які буде вкладено по 5 млн доларів інвестицій.
“У містах з кількістю жителів понад 350 тисяч може формуватися мережа вишів, яка передбачає заклади трьох типів: навчальні інститути, які мають тісний зв’язок із роботодавцем, дослідницькі університети та міжгалузеві (світоглядні) або спеціалізовані (наприклад, музичні) академії”, —запропонував заступник міністра освіти та науки Михайло Вінницький.