Держпром, або Державний промисловий будинок, побудований у 1925-1928 роках, став однією з перших споруд, зведених повністю із залізобетону без використання металевого каркасу. Його висота сягала 63 метрів (108 метрів із телевежою, встановленою у 1955 році), що зробило будівлю одним із перших “хмарочосів” України та унікальним інженерним досягненням свого часу. Проєкт розробили архітектори Сергій Серафимов, Самуїл Кравець і Марк Фельгер, які намагалися створити символ індустріальної епохи з наголосом на функціональність і прогресивність.
Держпром вважається шедевром конструктивізму — напряму в архітектурі, який виник на початку XX століття і акцентував функціональність, простоту та використання сучасних промислових матеріалів, як-от залізобетон і скло. Своєю чіткою геометрією та стриманим дизайном будівля ілюструє дух новаторства того часу. Держпром став не лише робочим простором для багатьох підприємств, а й об’єктом, що відображав архітектурні та соціальні ідеї епохи.
Під час Другої світової війни Держпром зазнав серйозних пошкоджень, коли його замінували відступаючі німецькі війська. Відбудова тривала кілька років після війни, а масштабна реставрація була проведена у 2001 році.
28 жовтня 2024 року російська авіабомба влучила в один із під’їздів Держпрому, зруйнувавши кілька поверхів:
“Зруйновано кілька поверхів, пряме влучання у будівлю”, — сказав керівник ОВА Олег Синєгубов.