Що робити та куди звертатися родичам, якщо військовий зник безвісти або потрапив у полон?
Фахівці центру Безоплатної правової допомоги працюють, аби кожна людина мала можливість захистити свої права. Актуальною така допомога є під час війни.
На жаль, деякі з українських військових можуть потрапити в полон і необхідно знати, як правильно діяти близьким, аби якнайшвидше знайти та повернути додому пропавших, полонених військовослужбовців.
Центр Безоплатної правової допомоги зібрали інформацію для близьких пропавших чи полонених військовослужбовців про те, як діяти і куди звертатися.
Необхідний перелік дій щодо пошуку:
1.Звернутися безпосередньо до спеціальних організацій та установ, що займаються пошуком пропавших безвісті та обміном військовополонених:
- Національне інформаційне бюро.
- Кол-центр з розшуку пропавших безвісти осіб за Уповноваженого з питань осіб, що пропали безвісті за особливих обставин.
- Центральне агентство розшуку Міжнародного комітету Червоного Хреста.
- Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при Службі безпеки України.
2.Подати заяву до Національної поліції, спеціалізованої прокуратури. За кожним фактом зникнення, викрадення чи потрапляння в повний орган досудового розслідування розпочинається кримінальне провадження.
3.Звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
4.Вести щоденник пошуків. З першого дня зникнення розпочати вести щоденник, в якому записувати всю важливу інформацію:
- підготуйте всю наявну інформацію про близького людини, яка опинилася у полоні або зникла без вісті;
- записуйте інформацію про всі дії, що вчинялися для пошуку зниклої особи, яка пропала: прізвища, власні імена та контактні дані осіб, з якими здійснювалася комунікація; година та дата телефонних розмов; подання звернень з вказівкою на годину, дату та виконавців, відповідальних за їх розгляд; короткий зміст відповідей на такі звернення.
5.Самостійний пошук у ворожих групах та каналах. Моніторити ворожі Telegram-канали, соціальні мережі, на яких оккупанти публікують фото чи відео з полоненими.
Крім того, з 1 червня в Україні відкрили гарячу лінію для родичів військовополонених та безвісти пропавших військовослужбовців ЗСУ. Про це повідомило Міністерство внутрішніх справ.
Також Центр Безоплатної правової допомоги надає консультації, роз’яснення з правових питань та допомогу у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру.
Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram