Що робити, якщо ви обпеклися кропивою

Кропива росте практично по всій Україні. Це не бур’ян, який потрібно винищити, ця рослина дуже корисна. З неї готують їжу, роблять тканину, її використовують у косметиці та як корм для худоби.

Але крім цих корисних властивостей у кропиви є одна неприємна – рослина залишає опіки.

Який вигляд має опік кропивою

Симптоми опіку кропивою можуть бути такими:

  • червоні або білі плями на шкірі,
  • пухирі,
  • припухлість,
  • свербіж і печіння.
Що робити, якщо ви обпеклися кропивою / Фото: sport24

Таке пекуче свербіння

Опіки кропиви відлякують будь-яких тварин, які можуть з’їсти рослину або вирвати її з коренем.

Стебло і листя кропиви вкриті тонкими волосками, які нагадують мініатюрні голки. Кожна з них має потовщену основу і крихкий кінчик, а всередині містить різні речовини: мурашину кислоту, гістамін, ацетилхолін, серотонін. Коли людина торкається кропиви, кінчик волосинки пронизує шкіру, а потім легко ламається і впорскує подразник.

Голочки кропиви під мікроскопом / Фото: з мережі

Зазвичай опік кропивою викликає біль і печіння. Але в деяких випадках дія речовин із волосків рослини може зменшити біль у м’язах або суглобах. У лікарів є припущення, що це відбувається за рахунок придушення запальних процесів в організмі. Однак це не привід використовувати кропиву як знеболювальне – набагато безпечніше й ефективніше буде випити ліки. Та й сама кропива теж здатна викликати запалення.

Чи може опік кропивою нашкодити

Кожна з речовин у волосках кропиви може викликати опік, а за рахунок їхньої спільної дії неприємні ефекти можуть зберігатися до 36 годин. Але зазвичай у людей без алергії симптоми зникають протягом дня.

Опік кропивою може бути небезпечним, тільки якщо в людини є алергія на рослину та речовини, які вона містить. Тоді можуть з’являтися симптоми анафілактичного шоку.

Ознаки шоку розвиваються дуже швидко. Якщо помітили якусь із них, негайно телефонуйте за номерами 103 або 112 і викликайте швидку допомогу.

Ось на які симптоми потрібно звернути увагу:

  • набряк горла і язика;
  • утруднене або дуже швидке дихання;
  • стиснення в горлі, труднощі з ковтанням;
  • хрипи, кашель, шумне дихання;
  • відчуття слабкості або втоми;
  • запаморочення або непритомність;
  • сплутаність свідомості;
  • холодна на дотик шкіра;
  • синя, сіра або бліда шкіра, губи або язик.

Що робити при опіках кропивою

Є кілька дій, які допоможуть якщо не прибрати свербіж повністю, то щонайменше його знизити.

Очистити місце опіку, в ідеалі потрібно промити його чистою водою з милом. Але якщо такої можливості немає, акуратно протріть тканиною постраждалу ділянку. Це допоможе видалити кропив’яні волоски і речовини, що потрапили на шкіру.

Після того зробіть холодний компрес, холод допоможе звузити судини й уповільнити поширення подразнювальних речовин. Використовуйте примочки з прохолодної вологої тканини або прикладіть до постраждалої ділянки пакет із льодом, загорнутий у рушник.

Холодний компрес, загорнутий у рушник / Фото: з мережі

Ні у якому разі не перегрівайтеся, тепло викликає розширення судин і покращує приплив крові до прогрітого місця, а це те, чого вам потрібно уникнути. Приймайте теплий душ замість гарячого, носіть легкий одяг і використовуйте постільну білизну з натуральних тканин – бавовни або льону.

Випийте антигістамінні (протиалергічні) препарати, вони допоможуть зняти свербіж і набряк. Краще обирати препарати другого покоління, оскільки вони не викликають сонливість. У деяких випадках приймання антигістамінних засобів може стати причиною кашлю, відчуття втоми, болю в голові, горлі або животі, нудоти.

Також для зняття запалення рекомендують використовувати крем із гідрокортизоном. Ці креми та мазі використовують зазвичай при дерматитах, екземах та псоріазі, щоправда, у нього теж можуть бути побічні ефекти, серед яких алергія, свербіж, сухість шкіри, утворення кірок навколо волосків.

Не розчісуйте місце опіку, під час чухання ви можете загнати глибше уламки волосків кропиви.

Що робити, якщо ви обпеклися кропивою / Фото: з мережі

Використовуйте щавель, британські лікарі радять нарізати або нарвати щавель на дрібні шматочки і прикласти до місця опіку, щоб змастити його соком. Деяким людям охолоджувальний ефект від рідини, що залишилася на шкірі, допомагає знизити печіння і свербіж.

Що не допоможе в разі опіку кропивою

В інтернеті як першу допомогу в разі кропив’яних опіків радять наносити пасту з соди і води, цього у жодному разі не можна робити, бо сода у мікротріщини подразнення та збільшить час загоєння.

Протирання спиртом і одеколонами на його основі при опіку не потрібні: проколи від волосків рослини не потребують дезінфекції. При цьому вплив етанолу може посилити подразнення, викликати сухість шкіри і прискорити вбирання хімічних речовин, які виділяє кропива.

Примочки з яблучним оцтом теж лише нашкодять. Вони викликають подразнення, а в разі тривалого впливу – сильний опік.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити