• UA
  • RU
  • Технології майбутнього: у Львові 3D-принтер збудував школу

    27 Березня, 2024 | Новини |

    Завдяки м’яким сірим лініям і витонченому, вигнутому зовнішньому вигляду Project Hive (Вулик) менше схожий на школу, а більше на оздоровчий центр або музей сучасного мистецтва.

    Характерний зовнішній вигляд будівлі, текстура якої нагадує кокон або однойменний бджолиний вулик, пояснюється методом будівництва, що був використаний для її спорудження: 3D-друк.

    Стіни навчального закладу площею 370 квадратних метри були надруковані менш ніж за 60 метрів від школи №23 у Львові, всього за 40 годин за допомогою портального принтера COBOD, який за цифровими кресленнями укладає бетон, наче глазур на торт.

    За словами Жан-Крістофа Боніса, засновника Team4UA, некомерційної організації, відповідальної за пілотний проект, це перший освітній центр, надрукований на 3D-принтері в Європі, і перша будівля, надрукована на 3D-принтері в зоні бойових дій.

    “Я не будівельник, я не хочу бути архітектором чи розробником… Але за допомогою робототехніки та штучного інтелекту, за допомогою технологій ми можемо прискорити процес будівництва”, – сказав Боніс у відеоінтерв’ю CNN.

    Незабаром після того, як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, такі місця, як Львів, зіткнулися з величезною проблемою: як впоратися з десятками тисяч людей, які втекли до міста і через нього. Лише у Львівській області станом на грудень минулого року налічувалося 173 000 внутрішньо переміщених осіб, згідно з останніми даними Міжнародної організації з міграції ООН.

    Для нанесення бетонної суміші за допомогою форсунки Project Hive використовував портальний COBOD-принтер для нанесення бетонної суміші / Фото: Team4UA

    За словами Боніса, проект Вулик забезпечить школу 4-ма додатковими класами, що допоможе їй прийняти додаткових учнів, які були змушені покинути свої домівки у зв’язку з війною. Він сподівається, що в разі успіху проект дозволить 3D-друку стати одним з інструментів місцевого будівництва в Україні.

    Будівництво припинялося через блекаут

    Будівництво на 3D-принтері може бути значно швидшим і, на думку деяких експертів, більш стійким, ніж традиційні методи будівництва.

    Над дизайном школи Team4UA співпрацювала з українською студією Balbek Bureau, а над інжинірингом – з архітектурним бюро Ars Longa. Одноповерховий проєкт був закладений у вересні 2022 року, і спочатку очікувалося, що весь проєкт, від фундаменту до оздоблення, займе лише три місяці.

    Але російські повітряні удари та бомбардування по всій країні в жовтні та листопаді 2022 року завдали шкоди основним об’єктам цивільної інфраструктури, включно з електромережею, що спричинило масштабні відключення електроенергії у Львові. Місцеві громади звернулися до генераторів електроенергії, а проєкт Вулик було призупинено, оскільки постачання електроенергії стало нестабільним, а умови зробили небезпечною доставку принтера.

    Лише влітку минулого року ситуація у Львові стабілізувалася, і електропостачання було повністю відновлено, що нарешті дозволило доставити принтер. Хоча друк бетонного каркасу будівлі зайняв менше двох днів, Team4UA розтягнула цей процес на шість тижнів, щоб мати змогу проводити тренінги та навчальні сесії на місці.

    Фото: Team4UA

    Після перенесення дати відкриття проект зіткнувся з іншою перешкодою – фінансуванням. Вартість будівництва в Україні різко зросла за останній рік, і для завершення остаточних оздоблювальних робіт, таких як покрівля, вікна, двері та дизайн інтер’єру, організатори проекту кажуть, що їм потрібно зібрати ще 400 000 доларів США.

    “Я стикаюся з проблемами щодня”, – каже Боніс. Але він не здається: “Це також спосіб використати технології, щоб повернути надію”.

    Згідно з дослідженням Київської школи економіки, збитки, завдані українській інфраструктурі в період між повномасштабним вторгненням Росії та вереснем 2023 року, включаючи будинки, школи, енергетичні та транспортні мережі, обійдуться у 151,2 мільярда доларів США на відновлення. Дослідники виявили, що серед пошкоджених або зруйнованих будівель було понад 3 500 освітніх установ, а також понад 160 000 будинків.

    “Компанія бачить величезні можливості для 3D-друку, щоб допомогти розпочати відбудову країни. “Ми сподіваємося, що все, що ми сьогодні постачаємо в Україну для будівництва військових чи гуманітарних об’єктів, в кінцевому підсумку буде використано для будівництва житла, для відновлення громад”, – додав Боніс.

    Боніс вже планує ще два амбітні проекти з 3D-друку – міст у Херсоні та восьмиповерховий будинок у центрі Києва.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити