Топ Тур: проспект Тараса Шевченка в Кам’янському

Ми розпочинаємо нову серію проєкту "Топ міста", в якій розкажемо про відомі архітектурні пам’ятки Кам’янського, зануримося в історію їхнього створення, і проведемо вас цікавими вулицями міста. Наше знайомство з Кам’янським починається з одного з його найважливіших архітектурних і історичниї центрів — проспекту Тараса Шевченка.

Історія проспекту: від сільської дороги до міської артерії

Ще в середині XIX століття на цьому місці була околиця села Кам’янського, також тут пролягала частина дороги, що вела до сусіднього села Романкове. На картах вулиця з’являється наприкінці XIX століття під назвою Кладовищенська, оскільки вона проходила між двома кладовищами — сільським і заводського селища.

Карта Кам’янського, 1875 рік (червоним умовно позначено проспект Тараса Шевченка) / Фото : oldmaps.dp.ua

Зростання Кам’янського супроводжувалося забудовою і розвитком інфраструктури, зокрема трамвайної лінії, яка в 1935 році почала курсувати через Транспортну площу (нині майдан Героїв), на якій і починається сучасний проспект Шевченка.

Під час індустріалізації 1930-х років знесли обидва кладовища, і розпочалася масштабна забудова. У 1932 році вулицю перейменували на честь революціонера Федора Сировця, який загинув у боротьбі проти денікінців і був похований під пам’ятником "Прометей". Впродовж 84 років ця вулиця носила його ім’я, поки в 2016 році не стала проспектом Тараса Шевченка.

Карта Кам’янського, 1941 рік (червоним умовно позначено проспект Тараса Шевченка) / Фото : oldmaps.dp.ua

Архітектурні перлини

Після Другої світової війни забудова проспекту продовжилася. Серед архітектурних перлин проспекту варто виділити будинки, побудовані в стилі неокласицизму. Одним з таких є будинок вагонобудівного заводу на розі проспекту Шевченка та вулиці Лісопильної, зведений у 1952 році за проєктом, ймовірно, Ольги Брусової.

Будинок за адресою пр.Тараса Шевченка 2/28 / Фото : МІС ТБ
Будинок за адресою пр. Свободи, 30 / Фото : МІС ТБ

Також заслуговує на увагу будинок на проспекті Свободи, 30, збудований ще до війни за проєктом харківського архітектора Григорія Лебединського. Для багатьох місцевих мешканців він відомий як "Ювілейний", оскільки там довгий час працював магазин, названий на честь 75-річчя Дніпровського металургійного заводу.

Сучасний проспект Тараса Шевченка — це важливий елемент не лише транспортної мережі Кам’янського, але й культурної спадщини міста. Він відображає епоху, в якій розвивалося місто, і зберігає архітектурні та історичні цінності минулого.

Дивитися випуск можна на нашому  YouTube-каналі.

У наступних випусках "Топ міста" ми продовжимо досліджувати історію та архітектуру проспекту Шевченка, а також інших знакових місць Кам’янського.

Повний випуск програми "Топ тур"

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити