У Кам’янському дороге опалення: так хто ж сперечається?
Останній тиждень у соціальних мережах нашого міста жваво обговорюють тарифи на централізоване опалення для мешканців Кам’янського. Редакція "Наш Репортер" розбиралася у цьому питанні.
Тарифи не співпадають з рівнем доходів
Сплачувати послуги опалення містянам дуже складно. 72% собівартості послуги централізованого опалення – це витрати на газ. Ціну встановлює держава. Населенню його продають по 7 грн 96 коп. за куб, підприємствам облкомуненерго – ще дорожче. При цьому собівартість вітчизняного газу становить лише 2,6 грн за куб.
"Додаткові накрутки до ціни робляться, щоб були гроші у бюджеті на виплати пенсій; зарплат вчителям та медикам; субсидії.", – казав колишній нафтогазовий менеджер Юрій Вітренко.
Давайте розберемось, які ж тарифи у Кам’янському у порівнянні з іншими містами?
- АТ "Дніпровська ТЕЦ" – 1 935,34 грн за 1 Гкал (з ПДВ, до речі, рівень тарифу цього підприємства майже повністю встановлює НКРЕКП);
- КП "Кам’янська теплопостачальна компанія" – 1 933,28 грн за 1 Гкал (з ПДВ)
- Кривий Ріг – 1 701,68 грн за 1 Гкал
- Павлоград – 3 016,18 грн за 1 Гкал
- Новомосковськ – 2 239,87 грн за 1 Гкал
- Чернігів – 2 125,18 грн за 1 Гкал.
Якщо в інших містах ціна на опалення більша, ніж у Кам’янському – не означає, що наші сусіди його неправильно порахували чи завищили. Кожен тариф індивідуальний і залежить від собівартості витрат (стану обладнання котелень, теплотрас, технологічного процесу тощо).
Зараз спростуємо деякі моменти із вірусного відео, використовуючи факти:
Справді, у 2020 році ціни на опалення в Кам’янському у підприємства "Трейд Інвест Холдинг" були 1 818,29 грн за 1 Гкал, у Львові – 1 255,84. При цьому ведуча не згадала, що львівські ціни вказані без ПДВ (а це вже не 1 255,84, а таки 1 507 грн за 1 Гкал).
Щоб уникнути монополії дорогого газу, в Кам’янському почали активно впроваджувати альтернативні види палива. Зокрема, згадане у ролику "Трейд Інвест Холдинг" у 2018-2020 рр. надавало послуги з опалення пелетними котельнями. Так от, як розповіли у Департаменті економрозвитку, тариф для таких підприємств, згідно зі ст. 20 Закону "Про теплопостачання", встановлюється за спеціальним порядком, який органи місцевого самоврядування зобов’язані чітко виконувати.
Зокрема: спочатку Держагенція з енергоефективності розраховує середню в області ціну на теплову енергію, вироблену за допомогою газу, а далі органи місцевого самоврядування зобов’язані встановити всім теплопостачальним організаціям, які працюють на альтернативних видах палива, тариф на рівні 90% від згаданого середнього тарифу на тепло по області. Жодної самодіяльності у визначенні ціни закон тут не дозволяє.
До речі, саме через вказаний механізм ціноутворення сьогоднішній тариф у Кам’янському на виробництво теплової енергії за допомогою альтернативних джерел, наприклад, до копійки збігається з цінами у тому ж Кривому Розі. І причина зрозуміла: одна і та сама формула, визначена в законі, і одна і та сама середня ціна на тепло в регіоні (затверджена згаданою Держагенцією).
Нагадаємо, що початок опалювального сезону у Кам’янському традиційно був складним. У листопаді-грудні протягом доби до ЄДС надходило по 300 заявок. Нині ситуація увійшла у звичайний режим. Так, трапляються пориви – але заявок, за даними Департаменту ЖКГ, не більше тридцяти на день. За потреби міські служби можуть забезпечити вихід до 20 ремонтних бригад.
Перевіряйте інформацію!