У Кам’янському людина померла від лептоспірозу

15 Листопада, 2023

Летальний випадок стався у листопаді. Тяжке інфекційне захворювання зареєстровано у чоловіка працездатного віку.

Вього ж за 9 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 247 випадків лептоспірозу серед людей. І це у 2,3 рази більше, ніж за аналогічний період 2022 року (107 випадків).
У Кам’янському така негативна тенденція також має місце. Так, за 10 місяців нинішнього року зареєстровано 2 випадки захворювання на лептоспіроз серед дорослого населення, тоді як за той самий період минулого року випадків захворювання на лептоспіроз не зафіксовано.
Таку сумну статистику навела лікар – епідеміолог відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних хвороб Кам’янського районного відділу обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Еліна Руднєва.

Що треба знати про лептоспіроз?

Лептоспіроз – особливо-небезпечна інфекція з важким перебігом, що уражає судини, печінку, інші внутрішні органи. Збудник лептоспірозу може уражати як людину, так і тварин. Серед тварин хворіють на лептоспіроз велика та дрібна рогата худоба, собаки, кішки, пушні звірі, а також дикі ссавці, зокрема, гризуни. Висока інфікованість лептоспірозом відмічається серед хатніх гризунів – щурів, мишей.
У тварин захворювання може протікати явно, з вираженою симптоматикою і безсимптомно, але при цьому тварина може бути джерелом інфекції для інших тварин та людей.
Збудник лептоспірозу виділяється з організму хворої тварини з сечею, кров’ю, іншими рідинами. У довкіллі збудник лептоспірозу добре зберігається у вологих місцях, воді відкритих водоймищ, колодязів, у вологих продуктах харчування тощо.

Зараження людини відбувається різними шляхами:

 • через ушкоджену шкіру;
 • через шлунково – кишковий тракт.

Головні шляхи зараження:

 • контакт із сечею (або іншими біологічними рідинами, крім слини) інфікованих тварин,
 • через воду і ґрунт, забруднені сечею інфікованих тварин,
 • продукти, забруднені сечею інфікованих тварин,
 • під час купання в заражених водоймах, риболовлі,
 • на територіях, що зазнали повені,
 • під час догляду за хворими і інфікованими тваринами тощо.
Лептоспіри стійкі до впливу низьких температур (добре зберігаються в замороженому стані), довго живуть у воді, проте дуже чутливі до висушування, сонячних променів, високої температури, кислот і препаратів хлору.
Інкубаційний період (від моменту зараження до появи перших ознак захворювання) становить в середньому 6-14 днів.
Хвороба зазвичай починається з різкого підняття температури тіла до 39-39,5 °C, яка у наступні 6-10 днів зберігається на високому рівні, тому її часто плутають з ГРВІ, грипом та COVID-19. Можливі значні коливання температури, іноді «двогорбий» характер температурної кривої. З першого дня хвороби виражені сильна загальна слабкість, головний біль, біль у м’язах (особливо литкових), попереку. Характерний зовнішній вигляд хворої людини: почервоніння обличчя та склер, відмічається лихоманковий блиск очей, кон’юнктивіт, на слизових губ та носа можливі герпетичні висипання. В окремих хворих можлива поява жовтяниці.

Яких профілактичних заходів необхідно додержуватися:

 • купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається в закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води.
 • бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях або після повені;
 • при виконанні польових робіт, робот на присадибних ділянках, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – вдягати гумові чоботи, рукавички;
 • забороняється вживати в їжу м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин, сиру, воду з відкритих водоймищ;продукти харчування зберігати у недоступній для дрібних ссавців тарі, не вживати в їжу продукти, які пошкоджені гризунами;
 • в житлових та підсобних приміщеннях при наявності мишей та щурів проводити дератизацію.
Якщо зараженню запобігти не вдалось та з’явилися клінічні ознаки хвороби, негайно звертайтесь за медичною допомогою.
У Дніпропетровській області дослідження крові (біоматеріалу) та об’єктів довкілля (гризунів) виконує єдина атестована на даний вид досліджень та акредитована в системі ISO 17025 лабораторія особливо небезпечних інфекцій відділу досліджень біологічних факторів ДУ «Дніпропетровський обласний лабораторний центр МОЗ України» (тел. 731-95-57).
Консультацію щодо обстеження на лептоспіроз можна отримати у відділенні особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЛЦ МОЗ України» тел. 731- 96-81.

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram