Ухвалено закон про паралельний імпорт ліків: чи стануть ціни на медикаменти нижчими
Заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк повідомив, що Уряд України у вівторок, 16 липня, ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 11173 щодо паралельного імпорту лікарських засобів.
На голосування про прийняття даного закону "За" відповідний закон проголосував 281 народний депутат. Завдяки ухваленню Радою закону ці механізми запровадять з 1 січня 2025 року.
Прогнозується зниження цін на ліки
Згідно з пояснювальною запискою, метою законопроєкту № 11173 є підвищення доступності лікарських засобів для населення шляхом дострокового запуску інституту паралельного імпорту. Відтепер завезення ліків в Україну буде відбуватися не тільки через офіційних виробників-експортерів, а також через уповноважених виробником посередників.
Дана ініціатива сприятиме підвищенню конкуренції та зниженню цін на ліки. Це дозволить закупляти необхідні препарати в країнах ЄС, де вони в рази дешевші.
"Вже 9 років пацієнтська спільнота вимагає впровадження механізмів паралельного імпорту в Україні загалом, а не тільки для державних закупівель, як це передбачено в новому законопроєкті. Це б дозволило врази знизити ціни в аптеках та покращити доступ пацієнтів до необхідного лікування. Впровадження паралельного імпорту на державні закупівлі — це перший крок, який дозволить зекономити державний бюджет в умовах війни, але ми продовжуємо наполягати на застосуванні цих механізмів і поза держзакупівлями",— розповідає виконавча директорка благодійного фонду "Пацієнти України" Інна Іваненко.
Для довідки, система паралельного імпорту діє в ЄС вже понад 20 років. Завдяки цьому механізму , наприклад, Німеччина щороку економить близько 200 мільйонів євро на закупівлях.
Також пропонується дозволити, щоб лікарські засоби, закуплені в такий спосіб, могли не відповідати вимогам щодо маркування препаратів, передбачених ст. 12 закону № 123.
Слід зазначити, що в Україні буде створено додаткові реєстри:
- Державний реєстр введених в обіг лікарських засобів, що ввозяться на територію України;
- Державний реєстр лікарських засобів, що паралельно ввозяться на територію України.
Раніше ми писали:
Програма "Доступні ліки": де і як отримати необхідні медикаменти
Лікування для ветеранів війни: як отримати безоплатні послуги та медикаменти