В Україні з’явилися рятівники культурної спадщини

16 Липня, 2024 |

В Україні створили першу національну команду зі швидкого реагування на пошкодження культурних пам’яток. Протягом чотирьох місяців 22 українських фахівці пройшли відповідне навчання. Група фахівців була сформована у рамках проєкту "Підвищення спроможності щодо планування першої допомоги та відновлення культурної спадщини України".

"За період з 24 лютого 2022 року по 25 червня 2024 року зруйновано або пошкоджено 1085 пам’яток культурної спадщини… Ми постійно проводимо моніторинг ситуації та консультуємося з нашими іноземними партнерами, такими як ICCROM (Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей), які вже створили мережу з понад 2000 експертів – рятувальників культурної спадщини в понад 120 країнах світу", – розповіла заступниця міністра культури та інформаційної політики Анастасія Бондар.

Керівниця програми ICCROM "Перша допомога та стійкість для культурної спадщини під час кризи" Апарна Тандон / Фото: ШТАБ ПОРЯТУНКУ СПАДЩИНИ / FACEBOOK

Тому тепер спеціальна команда сприятиме плануванню відновлення всіх форм культурної спадщини.

Протягом квітня-липня 2024 року на тренінгах викладачі з командою з’ясовували, які превентивні заходи можливо впроваджувати для захисту українських культурних цінностей від усіх факторів впливу. Хоч це можуть бути погодні умови та найбільш вірогідні ракетні обстріли. Команду навчали допомагати людям в екстремальних умовах небезпеки, а також, як оцінювати шкоду, яка може бути завдана культурним пам’яткам.

Тренінг пройшли представники з 11 областей України. До навчань були залучені національні і міжнародні експерти. Знайомилися і з особливостями роботи на місці пошкоджень.

Під час навчання група фахівців відвідала зруйновану внаслідок російських обстрілів у березні 2022 року церкву Різдва Пресвятої Богородиці у В’язівці на Житомирщині. На прикладі цієї пам’ятки учасники вчилися управляти ризиками небезпек для культурної спадщини, аналізувати ситуацію згідно з міжнародними стандартами, документувати пошкодження, оцінювати ризики, здійснювати заходи безпеки та стабілізації пошкоджених або об’єктів культурної спадщини.

Зруйнована церква Різдва Пресвятої Богородиці у В’язівці на Житомирщині / Фото: з мережі

Вони навчилися документувати пошкодження, оцінювати ризики та впроваджувати заходи безпеки і стабілізації для постраждалих об’єктів спадщини.

Слід зазначити, що на початку червня цього року Україна вперше долучилася до комітету охорони культурної спадщини ЮНЕСКО. Українську делегацію обрали під час 10-ї сесії Генеральної асамблеї держав-учасниць Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини у штаб-квартирі ЮНЕСКО у місті Париж. Країни-учасниці разом займаються підготовкою рекомендацій для охорони культурної спадщини.

Українська делегація на 10-й сесії Генеральної асамблеї держав-учасниць Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини / Фото: МКІП

 

Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

Це може вас зацікавити

У центральному парку пройде благодійний захід "Ми з Камʼянського"

5 вересня о 17:00 камʼянчан запрошують взяти участь у благодійному заході "Ми з Камʼянського", приуроченому...

Пергамент чи фольга: що краще обрати для запікання

Випічка – невід’ємна частина раціону великої кількості людей. Для приготування початківці та професіонали обирають серед...

Від ворожого удару по Запоріжжю загинули мати із 8-річним сином

Під час нічної російської атаки по Запоріжжю постраждала ціла родина. Близько опівночі 2 вересня російські...

У Полтаві досі розбирають завали, відомо вже про 54 загиблих

Внаслідок ракетного удару по навчальному закладу Полтави 3 вересня кількість загиблих зросла до 54. Ще...

Допомога ЗСУ шляхом додаткових робочих годин: думка кам’янчан

Капітан ЗСУ, експерт з енергетичних питань Андрій Гнатуш запропонував запровадити в Україні 10-годинний робочий день...