Вбито 298 людей, з них 80 – діти: десять років назад російські війська збили Боїнг 777
17 липня 2014 року сталася жахлива трагічна подія, бойовики сепаратистської ДНР у небі над Донбасом збили літак Боїнг 777 компанії Malaysia Airlines, який виконував рейс MH17 з Амстердама до Куала-Лумпура.
Близько 14:15 з літаком зник зв’язок, хоча політ тривав штатно і до того моменту несправностей не було.
Через 1,5 години після катастрофи терорист Ігор Гіркін "Стрєлков" оприлюднив повідомлення, що підконтрольні йому найманці та бойовики нібито збили в районі Тореза український Ан-26. Але видалив свій допис, коли стало відомо, що насправді було збито не український та ще й пасажирський літак.
Пізніше СБУ вдалося зафіксувати телефонні розмови учасників цього злочину. У них йшлося про те, що MH17 збили із ЗРК "БУК", який доставили з росії та розмістили поблизу міста Сніжне Донецької області на території, тимчасово окупованій і підконтрольній російським військам.
У катастрофі загинуло 298 чоловік, З них 80 дітей: 196 громадян Нідерландів, 38 австралійців та громадяни Малайзії, Індонезії, Великої Британії, Німеччини, Філіппін, Канади, Нової Зеландії, В’єтнаму, Ізраїлю, Італії, Румунії, США та Південної Африки.
У серпні 2014 року була створена слідча група Joint Investigation Team. Для розслідування кримінального злочину до неї увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. 9 вересня нідерландська Рада безпеки опублікувала результати розслідування, де зазначила, що з підконтрольного російським силам району було випущено ракету “земля-повітря”.
24 травня 2018 року Міжнародна спільна слідча група у Нідерландах встановила, що ЗРК "БУК" належав 53-й бригаді військ ППО рф. І вже наступного дня Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили у збитті росію.
Кремль тривалий час заперечував будь-яку причетність до знищення лайнера і відмовлявся екстрадувати обвинувачених або співпрацювати зі слідством.
У листопаді Окружний суд в Гаазі визнав винним у діях, що призвели до падіння літака MH17, та вбивстві його пасажирів й екіпажу Ігоря Стрєлкова-Гіркіна, Сергія Дубинського та Леоніда Харченка. Усіх трьох заочно засуджено до пожиттєвого ув’язнення. Також вони мають виплатити 16 мільйонів євро родинам загиблих. Всі обвинувачені находяться або в Росії, або на захоплених росіянами територіях України, тож їхньої екстрадиції суд не вимагав, бо "рф не видає громадян".
Також визнано, що літак було збито із ЗРК "Бук" ракетою, запущеною з боку тимчасово окупованого РФ Первомайського. Під час засідання визнано, що самопроголошена влада та бойовики отримувала політичні та військові вказівки з москви.
У цій справі – близько 75 тисяч сторінок, а слідчі перевірили близько 1,5 млрд вебсторінок, прослухали 150 тисяч телефонних дзвінків.
"Росія багато брехала про цю катастрофу, але все одно ключові факти встановлено", – прокоментував це рішення Президент України Володимир Зеленський.
31 січня 2024-го Міжнародний суд ООН відмовився ухвалити конкретне рішення щодо ймовірної відповідальності Росії за збиття літака MH17 над Донецькою областю.
"росія та її пропагандисти продовжили брехати про MH17 навіть після того, як Окружний суд Гааги встановив у 2022 році усі правдиві факти та виніс вирок. росія нанесла удар по жертвах MH17 двічі. Перший раз – ракетою по цивільному літаку. Другий раз – брехнею по їхній пам’яті та горю їхніх близьких та рідних. Це частина російської стратегії "вбивай, бреши та заперечуй", яку вона застосовує і до тисяч інших звірств, учинених нею за час російської агресії проти України", – заявили у МЗС України у зв’язку з 10-ми роковинами збиття рейсу МН17.
Тож ця справа і досі залишається не закритою, а вбивці, що забрали життя 298 чоловік – не покарані.
Вічна пам’ять всім загиблим внаслідок російської агресії!