• UA
  • RU
  • Вища освіта «по–новому»: як ймовірно зміниться фінансування

    10 Січня, 2024

    Уряд погодив новий законопроект про пропозиції зміни у фінансуванні вищої освіти. Як повідомляє МОН, метою проекту є поповнити список джерел державного фінансування вищої освіти завдяки принципу “співфінансування” оплати навчання з боку держави та фізичних/юридичних осіб. Більш того, акцент ставлять на можливості підвищення ефективного використання держресурсів.

    Яким може бути передбачуваний результат?

    За наступні 5 років частка вступників, які можуть отримати повну або часткову державну фінансову підтримку для здобуття вищої освіти на денній формі навчання, має збільшитися на 40%.

    Як саме це працюватиме?

    Розділення на “бюджетників” і “контрактників” видозміниться. Дійсно, частина студентів надалі навчатиметься безоплатно за державним або регіональним замовленням, яке буде сформовано з урахуванням підтверджених потреб держави. Але ще більше буде тих, хто навчатиметься за системою співфінансування: коли частину коштів за них сплачуватиме держава у формі державного гранту або пільгового довгострокового кредиту, а інша фінансуватиметься за кошти фізичних (юридичних) осіб. Звичайно, залишиться можливість навчатися повністю за кошти фізичних/юридичних осіб.

    Що таке пільговий довгостроковий кредит?

    Не дуже популярна в Україні, але дуже зручна опція. Вона полягає у тому, що отримати її можуть лише студенти з грантами,  а банки надаватимуть такий кредит на 15 років за пільговими відсотками від 3% до 5%.

    Як регулюватиметься розмір державного гранту?

    Все буде залежати від результатів ЗНО чи НМТ і обраної спеціальності.

    Відмінні результати ЗНО/НМТ дозволять претендувати на державні гранти, які будуть повністю покривати вартість навчання за спеціальностями, що мають попит на ринку праці. Високі та середні результати ЗНО/НМТ — на його часткове покриття. Іншу частину студент співфінансуватиме за кошти фізичних (юридичних) осіб або матиме можливість отримати пільговий довгостроковий кредит. Передбачено, що державні гранти виплачуватимуть упродовж встановленого терміну навчання і можуть індексувати за рівнем інфляції“,- пояснили у МОН.

    “Гроші ходять за студентом”

    Саме так називають майбутній принцип функціонування даної системи. За гарних прогнозів, тепер фінансують не заклади, а саме здобувачів освіти.

    Частину бюджетних місць буде відведено для вразливих категорій вступників, згідно зі встановленими квотами. Передбачено, що правила розміщення державного замовлення в закладах вищої освіти зі специфічними умовами навчання та у військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти не зміняться.

    Якщо Верховна Рада “оперативно” ухвалить цей законопроект, то зміни набудуть чинності вже з вересня 2024 року.

    «Таким чином ми відходимо від практики «все або нічого» і переходимо до співфінансування. У результаті зросте привабливість необхідних державі спеціальностей, а грошову допомогу отримають набагато більше дітей», — додав Дмитро Завгородній, заступник міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити

    У Нацбанку розповіли, як працюватимуть банківські установи на травневі свята

    У пресслужбі Національного банку України нагадали: цього року на початку травня є кілька святкових та...

    Комунальні ухилянти: жителі Дніпропетровщини масово не сплачують послуги електропостачання

    Понад 116 тис. осіб, що проживають на Дніпропетровщині не сплатили жодного рахунку за світло з...

    У Кам’янському відбулася важлива подія – відкриття окремої будівлі початкової школи Ліцею №11

    Нове відділення розраховане на 280 учнів 1-4-х класів. Це сучасний освітній простір з комфортними навчальними...

    Млинці нового покоління: екзотичний рецепт з кокосом і лаймом

    Млинці – це класична страва, яка завжди асоціюється з домашнім затишком та теплом. Але що,...

    alyona alyona та Jerry Heil збиратимуть гроші на відбудову Великокостромської гімназії у Дніпропетровській області

    Цьогорічні учасниці від України на “Євробаченні-2024” alyona alyona та Jerry Heil й Ощадбанк, Visa і UNITED24 розпочали кампанію...