• UA
  • RU
  • Як вберегти себе і своїх тварин при загрозі радіаційного забруднення

    05 Липня, 2023 | Новини |

    Ми живемо в такий час, коли треба бути готовим до будь-якої надзвичайної ситуації.

    Коли є радіактивна загроза, не потрібно нехтувати базовими правилами для порятунку. Якщо органи влади офіційно повідомили про радіаційну аварію, залишайтеся в приміщенні або дістаньтеся приміщення якомога швидше. Слідкуйте за подальшими повідомленнями та дотримуйтеся інструкцій від влади.

    Найактуальніші поради зібрали фахівці зоозахисної організації UAnimals.

    І найперше, що пропонується зробити – це сховатися разом із тваринами. Пам’ятайте, що вас бережуть стіни, на яких осідають радіочастинки. Тому найнижча доза опромінення – під землею і найкращим варіантом є метро, бомбосховище чи підвал будинку.
    Фото UAnimals
    Якщо ви ховаєтесь у приміщенні, то обов’язково:
    • закрийте вікна,
    • перекрийте вентиляцію,
    • вимкніть кондиціонер,
    • зачиніть двері
    • заклейте всі щілини.
    Якщо ви перебували у момент вибуху на вулиці, то помийте одразу себе та тварину з шампунем або милом. Цього буде достатньо, щоби очиститись від поверхневого забруднення. Крім того, якщо ви завчасно не попіклувалися і у вас немає дозиметра, то на ваш розсуд, можете зістригти шерсть. Цю крайню міру застосовують, якщо би дозиметр зашкалив. Потім сховайте тварину в приміщенні без вікон.

    Що їсти?

    Найбезпечнішим є корм у закритих герметичних банках, пляшках, коробках. Але перед відкриттям протріть її вологою ганчіркою. Так само протріть і миски та інші речі тварин.

    Що пити?

    Краще, щоб у вас були запаси води вдома, поки кран не можна відривати. Підійде все, що закрите і до чого не мала доступу раціація.
    • Використовувати для пиття можна бутильовану воду;
    • Важливо: водопровідна вода може бути радіоактивно зараженою, тому її пиття заборонено до надання офіційного дозволу з боку державних органів влади. Водночас цю воду можна використовувати для знезараження шкіри людей та тварин, адже концентрація радіоактивних речовин там невисока;
    • Вода, яка на момент викиду радіації була в бойлері чи туалетному бачку, є чистою від радіоактивних речовин;
    • Пам’ятайте: кип’ятіння води НЕ знижує її забруднення радіонуклідами!

    Як організувати туалет для домашніх тварин

    Будь-який вихід на вулицю людей і тварин в перші 24 години після викиду радіації та/чи до офіційного дозволу з боку органів державної влади ЗАБОРОНЕНО! Це може призвести до зараження радіоактивними речовинами. Тому необхідно організувати туалет для тварин в будівлі.

    Власникам більшості котів це зробити найпростіше. Також не буде занадто складно господарям невеличких собачок, які звикли робити “свої справи” на пелюшку. А ось у тих, хто опікується великими чотирилапими пухнастиками, одразу виникає безліч питань.

    В якості адсорбуючого матеріалу можна використати наповнювач для туалетів (якщо він на момент викиду радіації вже був в будівлі) та/чи папір (газети, книги).

    Фізіологічні виділення тварини, яка отримала радіоактивне випромінювання, можуть мати залишкові дози радіоактивних речовин! Тому після того, як тварина сходила в туалет, необхідно якомога швидше змінити наповнювач, використовуючи рукавички та захищаючи органи дихання. Помістіть використані рукавички та адсорбуючий матеріал у поліетиленовий пакет або інший контейнер, який закривається. Помістіть пакет у недоступне для інших місце, подалі від людей і тварин.

    А взагалі, рекомендують мати певний запас спеціалізованих пелюшок, які можуть бути використані у разі потреби для домашніх улюбленів.

    Чи потрібно давати тваринам йод?

    Для тварин, особливо для кішок, калій йодит небезпечний і може викликати ряд побічних реакцій, в тому числі й тремор м‘язів або судоми, кардіоміопатію. Тому, якщо тварина не мала довго тісного контакту й не знаходилася дуже близько до епіцентру вибуху, краще утриматися.
    І головне – перебувайте в укритті (чи вдома) разом зі своїми улюбленцями, допоки офіційна влада не оголосить, що можна виходити. Тоді можете відвідати ветеринара, аби пересвідчитися, що з тваринкою все добре.
    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube, Facebook, Instagram, Telegram

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити