Як війна змінила ціни на житло в Кам’янському: розмова з рієлторкою
З моменту повномасштабного вторгнення в Україні зросли ціни на оренду та купівлю житла. Не оминула історія здорожчання і Кам’янське. Ми поспілкувалися із керівниею відділу з продажів агентства нерухомості "AVANGARD", спікеркою Академії "AVANGARD" Оксаною Тюріною, яка детально розповіла про ціни, вплив на вартість житла внутрішньо переміщених осіб та надала прогнози щодо ринку нерухомості на цей рік.
Ціни на нерухомість завжди формує співвідношення кількості пропозицій на ринку та попиту на неї. За словами Оксани Тюріної, дивлячись на ціни в рекламних джерелах, можемо робити висновки, що вони дійсно виросли, але водночас ціни при укладанні угоди купівлі-продажу, як правило, нижчі ніж ті, які були зазначені в рекламі.
"Робити аналіз слід, виходячи з тих цін за які вже купили об’єкти, а не ті, які є в ОЛХ та інших джерелах, особливо, якщо ці оголошення в рекламних джерелах вже більше ніж півроку. Виходячи з укладених угод можемо зробити висновок, що ринок нерухомості дійсно виріс, у середньому це 20-30%, порівняно з довоєнним часом".
На сьогодні в Кам’янському проживає більше 30-ти тисяч внутрішньо-переміщених осіб, тож навесні та влітку 2022 року попит на житло значно перевищував пропозицію, що призвело до зростання цін в 2-3 рази. Тоді як за останні 8 місяців ціни, зокрема на оренду, зменшилися.
"Збільшення та зменшення внутрішньо-переміщених осіб у нашому місті впливає на попит нерухомості. Також виїзд наших містян закордон або в інші міста України впливають на кількість пропозицій. Наразі ми маємо більше пропозицій, попит трохи зменшується і можемо робити висновки, що саме на сьогоднішній день ринок оренди нерухомості знаходиться у стані помірного зменшення цін".
Обираючи житло для оренди люди звертають увагу на інфраструктуру поряд, а також необхідні для проживання меблі та техніку. Серед лідерів за орендою правий берег міста.
"На правому березі є більше підприємств, ринок, торгівельні центри, державні установи, де можна знайти роботу. Найбільш користується попитом центр міста, "Черемхи" – Заводський район, вокзали. В двох останніх також розвинена інфраструктура, але ціни більш помірні ніж у центрі. Трохи менше користуються попитом Соцмісто, БАМ та Дніпробуд – менш розвинена інфраструктура, але водночас дешевші ціни".
Для купівлі часто обирають лівий берег Кам’янського – його цінують за спокій та екологічність. За ціновою політикою як оренда, так і купівля житла у центрі та лівому березі міста дорожчі на 15 відсотків.
"Лівий берег – це спальний район і наймолодший район нашого Кам’янського, а ще там більше новобудов, тиша, спокій і, звісно ж, краща екологія".
Варто звернути увагу і на ринок новобудов, який попри війну, все ж розвивається.
"Наразі у нашому місті є три новобудови. Це монолітний будинок та цегляний будинок по проспекту металургів 40 А на лівому березі. Також будується чудовий житловий комплекс "Дніпровська набережна" на 10-му мікрорайоні лівого берега".
В умовах війни важко робити прогнози, але якщо у Кам’янському ситуація не буде змінюватися, ринок так і залишиться у стані помірного зростання цін.
"На ціни, як вже зазначала, завжди впливає попит та кількість пропозицій. Все це залежить не тільки від ситуації у нашому місті, але й у країні загалом. Будемо сподіватися на краще та вірити в наші Збройні сили України".
Ми також сподіваємося, що Перемога не за горами, і стабільним стане наше життя, а ринок нерухомості підтягнеться.