Який зв’язок між ростом цін на газ і захопленням Суджі
Європейські ціни на газ зросли до найвищого рівня цього року після повідомлення про те, що українські війська захопили ключовий газотранспортний пункт поблизу кордону з росією.
Базові ф’ючерси на газ зросли на 4,8% до 38,45 євро за мегават-годину, що є найвищим показником з грудня. Неофіційний російський військовий блог “Рибар” повідомив, що українські війська захопили пункт транспортування газу біля міста Суджа. Незалежна перевірка цього повідомлення неможлива.
Тим часом, російський державний ПАТ “Газпром” відмовився від коментарів, так само як і Міністерство оборони та Генеральний штаб Збройних сил України.
Станція “Суджа” є частиною останньої нитки газопроводу, що залишилася, якою російський газ постачається до Європи через Україну. Хоча Європа доклала зусиль, щоб частково не залежати від російського газу, що постачається трубопроводами з часів війни, потенційне припинення поставок все одно стало б шоком, що призвело б до зростання цін для споживачів і промисловості. Європа не запровадила санкцій проти російського газу, і частина континенту все ще залежить від нього.
“Потік газу стабільний, без змін”, – сказав Сергій Макогон, колишній виконавчий директор “Оператора газотранспортної системи України”, який керує мережею. “Якби Україна хотіла зупинити потік, вона могла б зробити це без захоплення Суджі”.
Оператор української газотранспортної системи повідомив у щоденному оновленні, що потоки на четвер будуть в межах нормального діапазону. Так звані номінації є індикатором поставок, і фактичні поставки можуть ще змінюватися. Раніше “Газпром” повідомив у щоденному оновленні, що в середу потоки були на звичайному рівні.
Вплив на європейський ринок
Неясно, чи вирішить “Газпром” продовжувати транспортувати газ через Суджу, якщо вона дійсно буде захоплена Україною. Президент росії путін звинуватив Україну у “широкомасштабній провокації”, відправивши сотні військових у Курську область Росії, що стало найбільшим нападом на російську територію з того часу, як він віддав наказ про вторгнення на територію сусіда у 2022 році.
Австрія і Словаччина є основними імпортерами російського трубопровідного газу в Європі після того, як два роки тому “Газпром” припинив поставки до Німеччини та інших країн.
Поставки припиняться, коли наприкінці цього року закінчиться термін дії транзитного контракту, хоча європейські чиновники ведуть переговори з метою продовження поставок газу через газопровід. Австрія і Словаччина раніше заявили, що забезпечили собі альтернативні джерела постачання.