Примус до шкільної форми порушує права дітей, – освітній омбудсмен
У соціальних мережах ширяться дописи від батьків щодо примусу учнів носити шкільну форму або певну форму одягу на кшталт “білий верх, чорний низ”. Про відповідні звернення, що надходять, повідомили і в Службі освітнього омбудсмена:
"Батьки повідомляють про шкільні “рейди” під час занять зовнішнього вигляду учнів, які здійснюють педагогічні працівники, адміністрація шкіл. Дітей не допускають до або відсторонюють від занять через зовнішній вигляд".
Тож у службі освітнього омбудсмена закликають педагогів та адміністрацію закладів освіти припинити усі заходи щодо перевірки одягу учнів, та нагадують, що одяг для школи – це вільний вибір дитини та її батьків. Також радять виробляти рекомендації щодо одягу спільно з учнями та їхніми батьками.
Крім того, заборона учню відвідувати заняття через відсутність обов’язкової шкільної форми або “не такий одяг для школи” порушує його право на освіту. Відсторонення ж від занять і направлення дитини додому для переодягання може призвести до загрози її життю та здоров’ю.
У службі наголосили, що ні статут, ні положення про шкільну форму не мають вищої сили, ніж закон. Жодним нормативним документом не передбачено обов’язкове носіння шкільної форми. Тому ця вимога, наведена у статутах, є незаконною. А положення про обов’язкову шкільну форму, яке є у деяких школах, – незаконний документ, який не має юридичної сили.
"Якщо випадки щодо примусу носити шкільної форми або певної форми одягу трапляються у вашій школі, Служба освітнього омбудсмена закликає подавати скарги щодо порушення права дитини на освіту", – підсумували в службі.