• UA
  • RU
  • 7 цікавих фактів про Вікіпедію

    Сьогодні Вікіпедія відзначає свій 24-й день народження. Саме 15 січня 2001 року ця електронна бібліотека була запущена її творцями Ларрі Сенгером та Джиммі Вейлзом і наразі є найпопулярнішим "довідником" у світі. Спеціально до дня народження Вікіпедії ми зібрали 7 цікавих фактів про неї.

    1. "Вікіпедія" – це найбільша і найпопулярніша у світі онлайн-енциклопедія. Її назва походить від двох слів: гавайського wiki ("швидкий") і латинського encyclopedia ("енциклопедія").  Станом на лютий 2024 року сайт перебуває на 7 місці за відвідуваністю у світі за версією компанії SimilarWeb, що займається аналізом інтернет-трафіку. Наразі "Вікіпедія" понад 62 мільйони статей 353 мовами.
    2. У грудні 2013 року в заяві ЮНЕСКО з нагоди нагородження Джиммі Вейлса, засновника Вікіпедії, Золотою медаллю Нільса Бора про Вікіпедію було сказано, що вона є "символом епохи взаємодії, в яку ми живемо, і це не просто інструмент, це втілення мрії, такої ж давньої, як саме людство, як зібрання Олександрійської бібліотеки".
    3. Вікіпедія працює за принципом "вільного змісту". Усі матеріали, текстові та фотоматеріали, розміщені в ній, є вільними для копіювання, зміни та поширення, без необхідності отримувати згоду автора, потрыбно лише зазначити, що ынформацыя взята з Вікі. Саме через це Вікіпедію називають "вільною" енциклопедією.
    4. Створюють і редагують статті у Вікіпедії добровольці. Співвідношення між тими хто редагує Вікіпедію, і тими хто лише користується нею приблизно 1:4000.  Станом на 31 серпня 2018 року в усіх мовних версіях Вікіпедії було сафіксовано понад 2,6 млн редакторів, кожен з яких зробив щонайменше 10 правок. При цьому Вікіпедія зберігає повну історію редагувань кожної сторінки. Будь-який користувач може відкрити історію, і подивитися хто, як, коли, і що виправляв.
    5. Вся інформація, що міститься в Вікіпедії береться виключно із опублікованих джерел. При цьому Вікіпедія не претендує на істинність опублікованої в ній інформації. Щоб підтвердити ту чи іншу інформацію і дати читачеві перевірити її правдивість, до статей додають посилання на авторитетні та надійні джерела, авторами яких є фахівцями у своїй справі, що опублікували матеріал на серйозному ресурсі, а не у якомусь "жовтому" виданні. Крім того у Вікіпедії існує складна система правил і контролю якості – якщо стаття не відповідає вимогам, вона може бути доопрацьована або видалена. Наприклад у Вікіпедії У Вікіпедії заборонено аублікувати компромат, брудні подробиці особистого життя нині живих або нещодавно померлих людей.
    6. 30 січня 2004 року було заснувано україномовний розділу "Вікіпедії". В 2022 році українська Вікіпедія вперше подолала річний рубіж в один мільярд переглядів. На першому місці у 2022 році була стаття "Російське вторгнення в Україну (2022)", яку переглянуто майже 4 мільйони разів. За дотриманням правил в українській версії Вікіпедії стежать близько 500 патрульних і ще близько 50 адміністраторів. Це групи досвідчених користувачів, які мають розширені технічні можливості модерації контенту. Наразі українська Вікіпедія містить понад 1,36 мільйона статей і займає 14 місце серед найбільш популярних мовних розділів Вікі.
    7. У світі існує також і "Друкована Вікіпедія" – паперове видання англійської Вікіпедії. Вона вмістилася у 5 мільйонів 244 тисячі 11 сторінок, які зайняли 7 тисяч 471 томів по 700 сторінок кожен.
    Пам’ятник на честь усіх творців Вікіпедії у польському місті Слубіце / Фото: Nostrix uk.wikipedia.org

    Долучайтеся, читайте та дивіться новини МІС ТБ на ресурсах: YouTube Facebook Instagram Telegram

    Це може вас зацікавити