Більше 40% вчителів мають намір піти з професії до 2030 року
Тільки половина студентів педагогічних спеціальностей планують працювати шкільними вчителями в найближчі роки. Такі результати масштабного дослідження “Українські вчителі: потенціал талантів”. Воно було проведено громадським об’єднанням” Освіторія ” та науково-дослідним інститутом FAMA.
Математичне моделювання показує, що до 2030 року прогнозована нестача вчителів, ймовірно, складе 108 тисяч вчителів, навіть якщо класи будуть заповнені відповідно до норм закону, але ця цифра може бути значно вище.
Крім того, вік працюючих вчителів стає дедалі більшим. Середній вік вчителів в Україні становить 45 років, і більше 30% вчителів – це викладачі передпенсійного та пенсійного віку. Більшість вчителів-жінки (86%).
"З професії стрімко вимиваються молоді вчителі до 30 років – за останні роки їх кількість зменшилась більш ніж у 1,6 раза! З 2018 по 2023 рік ми втратили 15 тисяч молодих людей, яких не змогли замінити",– коментує засновниця Освіторії Зоя Литвин.
Тільки половина вчителів (47%) задоволені своєю роботою, а абсолютна більшість вчителів (80%) вважають, що суспільство не цінує їх працю. У той же час вчителі в основному задоволені своїми стосунками з учнями, колегами та батьками, а основними демотиваторами є бюрократія, низька заробітна плата та велике навантаження на роботу. Тільки 12% були задоволені рівнем заробітної плати, при цьому 94% висловилися за зниження бюрократичного навантаження в якості основної мотивації.
Дослідження тривало більше 1 року, в ньому взяли участь понад 10 000 викладачів і студентів педагогічних спеціальностей. Одним з ключових висновків є те, що в містах і селах залишається все менше вчителів. Найсерйозніші втрати професорсько-викладацький склад зазнав на початку повномасштабного вторгнення: за цей час він скоротився на 12%, або майже на 40 тисяч викладачів. Також існує великий розрив між викладачами гуманітарних і технічних спеціальностей.
Нестача вчителів – це загальносвітова тенденція, яка посилюється в Україні через повномасштабну війну. Громадська спілка ” Освіторія “та Дослідницький інститут FAMA провели масштабне дослідження” українські вчителі: потенціал людських ресурсів”, щоб оцінити поточний стан освіти та спрогнозувати потребу в вчителях до 2030 року. Займаючись систематичним навчанням вчителів протягом більше 10 років і допомагаючи державі в проведенні освітніх реформ і подоланні втрат в освіті, Осбітрія впевнений, що отримані результати дозволять політикам більш ефективно планувати на основі останніх даних.